Hlavní navigace

Česká koruna ve středu ztrácela

7. 1. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

České koruně se ve středu nedařilo, když vůči euru oslabila o 0,4 % na 27,78 CZK/EUR. V příštích týdnech hrozí, že korunové ztráty budou pokračovat. Důvodem je inflace.

České koruně se ve středu nedařilo, když vůči euru oslabila o 0,4 % na 27,78 CZK/EUR. V příštích týdnech hrozí, že korunové ztráty budou pokračovat. Důvodem je to, že inflace se pomalu posunuje do záporného pásma. Centrální banka v reakci na hrozbu deflačních tendencí zavedla v listopadu 2013 asymetrický kurzový závazek ve výši 27,00 CZK/EUR, což je hladina, pod kterou ČNB koruně nedovolí posílit. Ačkoliv domácí poptávka sílí, dezinflační tlaky pramenící z nákladových faktorů (propad cen ropy, dobrá loňská úroda) jsou silnější. Navíc česká ekonomika dováží dezinflační tendence i z okolních zemí. I když se inflace patrně na začátku příštího roku dostane do záporných hodnot, neměla by centrální banka na tyto nákladové šoky reagovat zvýšením svého kurzového závazku. Nicméně tento krok nelze plně vyloučit a trh na zvýšení kurzového závazku může spekulovat. Prosincové údaje o spotřebitelské inflaci v ČR budou zveřejněny v pátek (očekáváme +0,2 % y/y).

Ostatním regionálním měnám se dařilo. Polský zlotý posílil o necelá 0,3 % na 4,307 PLN/EUR a maďarský forint o 0,1 % na 319,5 HUF/EUR. Obě středoevropské měny tak mírně korigovaly ztráty z předchozího dne, kdy naopak koruna mírně posílila.

Z domácích ekonomických údajů jsme se dočkali zveřejnění obchodní bilance. Listopadový vývoj v zahraničním obchodě nijak výrazně nepřekvapil. Bilance v národním pojetí skončila v přebytku 13,1 mld. CZK, což bylo meziročně o 1,8 mld. více. Vývoz se meziročně zvýšil o 3,6 % a dovoz pouze o 3,1 % (meziměsíčně vzrostly vývozy o 0,6 %, zatímco dovozy stagnovaly – očištěno o rozdílný počet pracovních dní a sezónnost). Bilanci zahraničního obchodu skrze nižší dovozy v současné době vylepšuje zejména propad cen ropy na světových trzích, což se promítá v komoditní bilanci zahraničního obchodu (a konkrétně obchodu s minerálními palivy). I v dalších měsících lze očekávat podobný vývoj. Český proexportně zaměřený průmysl navíc podporuje i slabší koruna a také nižší ceny ropy a dalších komodit, které vylepšují provozní ziskovost. Výraznějšímu růstu však bude bránit stále slabý růst v eurozóně a vývoj v Rusku.

dan_z_prijmu

Zítra se dočkáme pouze údajů z Maďarska. Maloobchodní tržby by v listopadu měly přidat solidních 4,3 % y/y po 5,2 % v předchozím měsíci, průmyslová produkce by se pak měla meziročně zvýšit o 2,4 % (WDA). V říjnu výroba vzrostla o 1,7 %.

Česká výnosová křivka ve středu mírně vzrostla, když následovala výraznější pohyb na eurovém protějšku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).