Hlavní navigace

Česká koruna ve středu mírně silnější

Jiří Škop

Česká koruna si dnes připisovala mírné zisky, když posílila z ranních úrovní těsně nad 27,70 CZK/EUR na 27,68.

Dařilo se i maďarské měně, která si polepšila přibližně o 0,3 % a navázala tak na úterní úspěšnou seanci. Obchodování na polském zlotém nic zajímavého nepřineslo. Dařilo se i dalším rizikovým aktivům, například evropské akcie si připisovaly po čtvrté hodině 0,2 %.

V domácí ekonomice žádná data zveřejněna nebyla. V Polsku pak byla publikována říjnová data z trhu práce. Zatímco zaměstnanost dle očekávání vzrostla o 0,8 % meziročně, což byl stejný výsledek jako v předchozím měsíci, růst mezd akceleroval z 3,4 % na 3,8 %. Při pohledu na trend je vidět, že růst mezd měl své dno na začátku roku 2013, poté se již tempo růstu pomalu zvyšovalo. Vzhledem k tomu, že spotřebitelské ceny v říjnu poklesly o 0,6 % meziročně, růst reálných mezd dosáhl slušných 4,4 % y/y. 

dan_nemovitost

Zítra budou v regionu zveřejněna zajímavá data opět jen z Polska. Tamní průmysl by si měl dle polského ekonoma SG J. Janeckeho v říjnu polepšit o 2,0 % meziročně, trh je o něco pesimističtější. Výsledek polské průmyslové výroby je nakonec zajímavý i pro nás vzhledem k vysoké kladné korelaci s českou výrobou. Kromě průmyslu bude zveřejněna i stavební výroba a ceny z průmyslu, které by měly v říjnu poklesnout o 0,4 % meziměsíčně (-1,4 % meziročně). Již zveřejněné české ceny v průmyslu zejména díky propadu cen ropy také poklesly o 0,4 % (propad cen ropy se nejdříve v rámci PPI promítá u rafinovaných ropných výrobků). Kromě ekonomických údajů bude zveřejněn i zápis z posledního zasedání polské centrální banky a promluví také guvernér maďarské centrální banky.

Česká výnosová křivka se ve středu posunula nahoru zejména na delším konci, který vyskočil o 5 bb. Krátký konec se pak zvýšil přibližně o 2 bb. Korunové výnosy následovaly vývoj na evropském protějšku.

Našli jste v článku chybu?