Hlavní navigace

Česká koruna ve středu bez výraznějších změn

15. 1. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Obchodování s korunou vůči euru bylo ve středu velmi nezáživné, když trh postrádá kurzotvorné informace. Na trhu nevznikají ani žádné výraznější spekulativní pozice, které by obchodování trochu rozhýbaly.

Důvodem může být i to, že prozatím zveřejněná data z domácí ekonomiky neukazují na další potřebu uvolnění ze strany centrální banky. Kurz CZK vůči euru se tak držel v úzkém pásmu 27,41–27,45 CZK/EUR.

V regionu jsme se dočkali zveřejnění spotřebitelských cen za prosinec v Maďarsku a Polsku. Zatímco v Maďarsku inflace výrazně zpomalila z 0,9 % meziročně na 0,4 % (kvůli vládnímu zásahu vedoucímu ke snížení cen energií o 11,1 %), v Polsku naopak mírně akcelerovala z 0,6 % na 0,7 %. Oba údaje byly nicméně zhruba v souladu s očekáváními.

České ceny z průmyslu opravdu nepatří mezi nejzajímavější údaj pro trhy. Ceny průmyslových výrobců během prosince vzrostly stejně jako v listopadu o 0,8 % meziměsíčně, když opět hrála prim slabší koruna. Ukazuje se tak, že průsak slabší koruny do cen průmyslu je velmi rychlý, což patrně souvisí i s rostoucí euroizací (tedy podniky mezi sebou stále více obchodují místo v korunách v eurech). Oslabení koruny o 2,2 % dle ČSÚ zvýšilo především ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla, které se v převážné míře obchodují v euru, o 1,8 %. Nicméně rostly i další ceny; rafinované ropné výrobky o 4,7 % (zde je hlavní určující faktor vývoj cen ropy v korunovém vyjádření) a chemické látky o 3,1 %.

Zítřek bude na ekonomická data chudý, když se dočkáme pouze polské jádrové inflace za prosinec, která by měla stagnovat na úrovni 1,1 % y/y.

Česká swapová výnosová křivka se ve středu posunula výše o 1 bod na krátkém konci a o dva body na delším konci. Pohyb byl v souladu s vývojem na eurovém protějšku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).