Hlavní navigace

Česká koruna ve čtvrtek nejhorší z regionálních měn

Jiří Škop

České koruně se ve čtvrtek nedařilo, když se posunula z ranních úrovní okolo 25,60 CZK/EUR na 25,67 (nejvyšší obchod na mezibankovním trhu dle agentury Reuters proběhl za 25,714 CZK/EUR).

Doba čtení: 3 minuty

Lépe na tom byly okolní měny v regionu – polský zlotý se víceméně nezměnil, maďarský forint si dokonce připisoval zisky.

Ministerstvo financí zveřejnilo svoji novou prognózu. Ta se od té naší z pohledu celkové dynamiky HDP příliš neliší (ministerstvo vidí letos růst HDP o 0,1 % a příští rok o 1,4 %, my –0,1 % a +1,4 %). Nicméně u struktury již ano. Zatímco my jsme více optimističtí u spotřeby domácností, vlády a u čistých exportů, horší výhled máme na fixní investice. Prognóza ministerstva na kurz CZK/EUR (24,90 pro letošní rok) je příliš nízká – na těchto úrovních by si korunu centrální banka určitě nepřála (měnový kurz se stal nástrojem měnové politiky). Pesimističtější jsme na trh práce, kde ministerstvo v letošním roce vidí pouze mírný růst míry nezaměstnanosti.

Dnes budou v regionu zveřejněny lednové PMI indexy z průmyslu. Český PMI by se měl zhoršit ze 46,0 bodu na 47,1 bodu, polský pak ze 48,5 bodu na 48,9 bodu. Nicméně postupně by se situace v českém průmyslu měla začít lepšit. Důvodem je vývoj v Německu, tamní ekonomika by se v prvním čtvrtletí letošního roku měla vrátit do růstových čísel. Na druhou stranu automobilový průmysl bude zažívat horší časy, alespoň to indikují nové registrace aut v Německu a zejména v eurozóně.Česká swapová výnosová křivka se ve čtvrtek posunula níže, delší konec přibližně o 3 bb.

Čínský oficiální PMI se v lednu zhoršil z 50,6 bodu na 50,4 bodu (trh 51,0 bodu). Na druhou stranu HSBC PMI index, který zahrnuje menší podniky, se zlepšil z 51,5 bodu na 52,3 bodu (trh 52,0 bodu).

Americké osobní příjmy se v prosinci zvýšily o 2,6 % (trh +0,8 %), výdaje pak vzrostly o 0,2 % (trh+0,3 %). Jádrový PCE deflátor vzrostl v prosinci v souladu s očekáváními o 1,4 % y/y (v listopadu +1,5 %). Nové žádosti v nezaměstnanosti vzrostly z 330 tis. na 368 tis. (trh 350 tis.). Chicagský PMI se v lednu zlepšil z 50,0 bodu na 55,6 bodu (trh 50,5 bodu).

Německé maloobchodní tržby se v prosinci zhoršily o 1,7 % meziměsíčně (trh –0,1 %). Meziroční dynamika se pak propadla z –0,6 % na –4,7 %. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti se v lednu snížila z 6,9 % na 6,8 % (trh 6,9 %). Spotřebitelská inflace pak ve stejném měsíci decelerovala z 2,1 % y/y na 1,7 % (trh +2,0 %).

Česká peněžní zásoba se v prosinci zvýšila o 4,5 % y/y (v listopadu +5,0 %). Polská inflační očekávání v lednu decelerovala z 3,4 % na 2,7 % (trh +2,8 %).

Euro si nakonec připsalo ve čtvrtek mírné zisky

Obchodování na trhu eura s dolarem bylo ve čtvrtek po většinu dne spíše poklidné. Kurz USD/EUR se obchodoval v pásmu 1,3542–1,3594 bez výraznější tendence nahoru či dolů. Během asijské seance si však evropská měna začala připisovat zisky a nyní se vůči dolaru obchoduje okolo úrovně 1,3620. V USA potěšily prosincové osobní příjmy a chicagský PMI z průmyslu, na druhou stranu zklamaly týdenní žádostí v nezaměstnanosti, které vyskočily na 368 tis. (předchozí týden 330 tis.). Ze starého kontinentu pak stojí za zmínku zejména nečekaně velký propad u německých maloobchodních tržeb za prosinec, což ukazuje na slabou spotřebitelskou poptávku (meziročně tržby poklesly dokonce o 4,7 %). Co by německé spotřebitele nemělo trápit, je rozhodně míra nezaměstnanosti, která dále poklesla na 6,8 % a je na velmi nízkých úrovních (ještě v roce 2009 dosahovala 8,3 %).

dan_z_prijmu

Dnes budou v EMU upřesněny PMI indexy z průmyslu za leden. Dle předběžného údaje se PMI zhoršil ze 46,1 bodu na 47,5 bodu, výraznější revize se nečeká. Zajímavá bude i míra nezaměstnanosti za prosinec, která by se měla mírně zvýšit z 11,8 % na 11,9 %. Daleko větší pozornosti se však budou těšit americká data, a to zejména klíčový report z trhu práce za leden. Naši kolegové z SG jsou optimističtí, když očekávají 200 tis. nových pracovních míst (trh 165 tis.). Míra nezaměstnanosti by pak podle jejich odhadů měla klesnout ze 7,8 % na 7,6 % (trh 7,8 %).  Vzhledem k tomu, že dojde tento měsíc i k roční revizi dat, mohou data výrazně překvapit i pokud se jedná o změnu zaměstnanosti v předchozích měsících. Dalším zajímavým údajem bude lednový ISM index z průmyslu.

Pokud se předpovědi našich kolegů z SG naplní, dobrá data z amerického trhu práce by měla pomoci rizikovým aktivům, kam patří regionální měny i euro. Dopad na trh eura s dolarem však tak jednoznačný není. Lepší data z trhu práce totiž znamenají rostoucí spekulace na dřívější ukončení kvantitativního uvolňování ze strany Fedu. A to by byl pro dolar rozhodně pozitivní impulz.

Našli jste v článku chybu?