Hlavní navigace

Česká koruna ve čtvrtek bez výraznějších změn

6. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Okolní měny v regionu mírně ztrácely, maďarský forint i polský zlotý okolo 16. hodiny odepisovaly přibližně 0,2 %.

Okolní měny v regionu mírně ztrácely, maďarský forint i polský zlotý okolo 16. hodiny odepisovaly přibližně 0,2 %. 

Z domácí ekonomiky jsme se dnes žádných údajů nedočkali, zítra tomu však bude jinak. Upřesněný HDP patrně potvrdí, že česká ekonomika zůstala ve třetím čtvrtletí v recesi (podle předběžného odhadu ČSÚ se HDP ve třetím kvartále snížil o 0,3 % q/q a 1,5 % y/y). Asi nejvíce alarmující je vysoký propad spotřeby domácností, která byla nižší v Q1 o 1,8 % q/q a v Q2 o 1,1 % q/q. Pro třetí čtvrtletí očekáváme, že by se spotřeba domácností mohla zvýšit o 0,3 %, což je jen nepatrná korekce předchozího vývoje.

Spotřeba vlády se v prvních dvou čtvrtletích kumulativně mírně zvýšila, ve třetím čtvrtletí zde očekáváme stagnaci. Velmi volatilní vývoj zaznamenaly v první polovině letošního roku fixní investice, které nejdříve poklesly o 8,0 %, aby ve druhém čtvrtletí vzrostly o 7,0 % (na zvýšené volatilitě u fixních investic a ve stavebnictví se podílely únorové mrazy). Ve třetím čtvrtletí očekáváme pokles investic o 4,0 % q/q. Příspěvek čistých exportů do dynamiky HDP ve třetím čtvrtletí by měl být neutrální, pozitivní příspěvek naopak očekáváme od zásob.

Bilance zahraničního obchodu vykazuje od Q4 11 na sezónně očištěné bázi velmi dobrou výkonnost. V říjnu očekáváme, že celková bilance zaznamená mírné meziměsíční zhoršení o 2,3 mld. CZK na přebytek ve výši 26,5 mld. CZK (SA).

skoleni_8_6

Meziměsíční zhoršení by mělo nastat zejména v bilanci očištěné o komodity, která minulý měsíc zaznamenala velmi dobrý výsledek. Celková bilance bez sezónního očištění by měla uzavřít v přebytku 28,0 mld. CZK, což znamená meziroční zhoršení o 4,1 mld. CZK. Dynamika exportů by měla být v říjnu podpořena vyšším počtem pracovních dní. Očekáváme růst exportů o 7,1 % y/y (v září +0,6 %). Nicméně z meziměsíčního pohledu a po očištění o efekt pracovních dní a sezónnost by exporty měly být nižší o 3,4 %.

Česká swapová křivka se ve čtvrtek dále posunula dolů, krátký konec o 3 bb a delší o 4 bb. Ve stejném směru se pohybovaly i eurové protějšky.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).