Hlavní navigace

Česká koruna si ve středu připisovala ztráty

31. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

České měně se ve středu nedařilo, když oslabila z ranních úrovní okolo 25,80 CZK/EUR k hladině 25,90.

Ranní kurzové úrovně se nacházely blízko technické podpory, proto pohyb nahoru není nijak překvapivý. Směrem nahoru ovšem působí i blížící se zasedání centrální banky. Z okolních regionálních měn oslaboval i polský zlotý (o 0,4 %) a maďarský forint (o 0,2 %). Forint je v poslední době opět pod tlakem i kvůli neortodoxní vládní politice vůči bankovnímu sektoru, která se snaží vyřešit problém cizoměnových půjček, což ovšem zasáhne zisky bank. Rozhovory s bankami by měly pokračovat v následujících týdnech, prozatím byla dosažena dohoda na základních principech.

Zítra bude zasedat česká centrální banka. ČNB již delší dobu udržuje velmi uvolněnou měnovou politiku, což je v souladu s vývojem v české ekonomice. Příliš se toho za posledních několik měsíců nezměnilo. Centrální banka drží svoje sazby od listopadu loňského roku na „technické nule“. Mezi další kroky k uvolněnější měnové politice určitě patří i to, že (1) centrální banka deklarovala, že na těchto nízkých úrovních bude sazby držet v delším horizontu, dokud se neobjeví výraznější inflační tlaky, (2) zastavila odprodeje výnosů devizových rezerv a (3) zároveň začala verbálně intervenovat proti koruně. Bilance rizik poslední prognózy ČNB z května se vyvíjejí pouze marginálně protiinflačně na to, aby centrální banka výrazně měnila svoji měnovou politiku. Prozatím se deflační očekávání neobjevují, centrální banka by tak v nejbližších měsících přímo intervenovat na trhu neměla. Stále zastáváme názor, že klíčové pro vstup centrální banky na trh bude vyhodnocení rizik déletrvající deflace, vzniku deflačních očekávání a deflační spirály.

legislativni_zmeny_21

Centrální banka také zveřejní svoji novou prognózu, asi nejzajímavější bude výhled na korunu pro zbytek letošního roku. Prognóza pro inflaci a 3M PRIBOR by výrazných změn doznat neměla.  Výhled na HDP pro letošní rok by se měl zhoršit, na druhou stranu predikce kurzu CZK/EUR  by se měla posunout nahoru. V květnové prognóze centrální banka předpokládala kurz CZK/EUR na úrovni 25,70 pro Q2 a 25,61 pro Q3.

Zajímavé bude také zveřejnění českého státního rozpočtu a regionálních PMI indexů z průmyslu za červenec. U českého PMI očekáváme další zlepšení z 51,0 bodu na 51,7 bodu. Česká ekonomika má patrně to nejhorší za sebou, většina těchto vpředhledících indikátorů z průmyslu dosáhla svého dna již na konci loňského roku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).