Hlavní navigace

Česká koruna si připisuje zisky

4. 3. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Obchodování s regionálními měnami bylo včera různorodé. Polský zlotý, který se připravuje na výsledek zasedání centrální banky, v průběhu dne ztratil 0,2 % (na úroveň 4,17 PLN/EUR). Maďarský forint si během úterního obchodování odepsal 0,5 % na 306,4 HUF/EU

Data z amerického trhu práce by mohla podpořit dolar

Po výraznějším poklesu cen průmyslových výrobců v eurozóně, společná evropská měna zamířila směrem dolu. V průběhu dne však své ztráty vůči dolaru postupně umazávala, takže nakonec ve srovnání s pondělním obchodním dnem skončila beze změny na úrovni 1,118 USD/EUR.

Nejdůležitějším údajem, kterého se dnes dočkáme ze Spojených států, bude únorový ADP report mapující zaměstnanost v soukromém sektoru (mimo zemědělství). Vzhledem k výraznému poklesu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a také vzhledem k příznivému únorovému počasí, ekonomové SG očekávají vznik až 255 tisíc pracovních míst. To by mohla být předzvěst, že i nejdůležitější statistika z amerického trhu práce (Nonfarm payrolls), která bude zveřejněna v pátek, přinese velmi dobré výsledky. Únorový kompozitní index nákupních manažerů mimo oblast zpracovatelského průmyslu by měl podle ekonomů SG zůstat beze změny na úrovni 56,7 bodu. Dnešní den bude bohatý na vystoupení zástupců americké centrální banky. Dočkáme se vystoupení bankéřů Evanse, Fischera a Georgeho.

V eurozóně dnes budou zveřejněny jak kompozitní indexy nákupních manažerů (PMI), tak PMI indexy v oblasti služeb. Vzhledem k tomu, že francouzský index PMI v oblasti služeb v únoru neočekávaně vyskočil na 53,4 bodu, když se ještě v prosinci nacházel pod padesátibodovou hranicí a především vzhledem k tomu, že tento vývoj není konzistentní s vývojem ostatních francouzských průzkumů důvěry v tamní ekonomiku, je velmi pravděpodobné, že dojde k jeho výraznější revizi. To by se podle ekonomů SG mělo odrazit v revizi kompozitního indexu PMI za celou eurozónu z původně zveřejněných 53,5 bodu na 53,2 bodu, což by bylo konzistentní s růstem HDP za celou eurozónu o 0,4 % v Q1 15. V eurozóně bude dnes zveřejněn také zpřesněný odhad HDP za Q4 14. Ten by měl být potvrzen na předchozí úrovni 0,3 % q/q, přičemž z hlediska struktury by hlavním tahounem měla být spotřeba domácností a čisté exporty.

Česká koruna si připisuje zisky

Obchodování s regionálními měnami bylo včera různorodé. Polský zlotý, který se připravuje na výsledek zasedání centrální banky, v průběhu dne ztratil 0,2 % (na úroveň 4,17 PLN/EUR). Maďarský forint si během úterního obchodování odepsal 0,5 % na 306,4 HUF/EUR. Jediný kdo si z regionu polepšil i přes absenci domácích makroekonomických zpráv, byla česká koruna. Ta v průběhu dne posílila až na hladinu 27,43 CZK/EUR. V odpoledních hodinách však své zisky částečně smazala, když se vrátila na 27,46 CZK/EUR.

V regionu bude nejdůležitější událostí dnešního dne zveřejnění výsledku zasedání polské centrální banky. Otázkou tentokrát není, zda centrální banka sníží či nesníží úrokové sazby, jako spíše o kolik to bude. Trh očekává pokles o 25 bb, stejně tak i ekonomové SG. Vyloučit však nelze ani redukci o 50 bb, ačkoli se jako pravděpodobnější jeví varianta snížení sazeb o 25 bb na zítřejším zasedání a o dalších 25 bb na dubnovém zasedání. Důvodem je propad spotřebitelských cen do záporného teritoria, kde se drží již od loňského července. V lednu deflace v Polsku dosahovala již –1,3 % y/y. V Maďarsku budou zveřejněny lednové maloobchodní tržby, které by měly vzrůst o 4,9 % y/y. V České republice bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný.

Česká swapová výnosová křivka v průběhu dne zvýšila svůj sklon, když si na dlouhém konci připsala 4 bb, na krátkém 2 bb.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).