Hlavní navigace

Česká koruna se na úvod týdne ocitla pod výprodejním tlakem.

20. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kombinace nepříznivých ekonomických indikátorů, které byly v průběhu května zveřejněny, a technických faktorů, když kurz CZKE/UR zakončil minulý týden nad hladinou 26,00, vedly k tomu, že koruna dnes ve srovnání s okolními regionální mi měnami ztrácela.

Fundamenty slabší korunu ospravedlňují

V průběhu května zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily, že nejdelší recese v Česku pokračuje. A co hůře, rychlý odhad HDP za první čtvrtletí ukázal, že se prohlubuje. Pohled na současný inflační vývoj (spotřebitelských cen i cen průmyslových výrobců), data z tuzemské reálné ekonomiky i eurozóny jako našeho nejvýznamnějšího obchodního partnera ukazuje, že celková poptávka se snižuje a kumulují se protiinflační tlaky. Ty jsou výraznější, než s čím počítá prognóza centrální banky publikovaná na počátku května. Vzhledem k tomu, že měnověpolitická sazba se nachází na (technické) nule, reflektuje kumulaci protiinflačních tlaků kurz koruny. Ta je tak slabší, než s čím v prognóze pro Q2 počítá centrální banka. Dosavadní průměrný kurz za Q2 13 činí 25,83 CZK/EUR oproti prognóze ČNB ve výši 25,70 CZK/EUR. Oproti námi kalkulované úrovni rovnovážného kurzu je tak koruna v současné době podhodnocená zhruba o čtyři procenta, což by se se zpožděním mělo projevit stimulací ekonomické aktivity prostřednictvím vyšších čistých exportů.

legislativni_zmeny_21

Zatímco maďarský forint si o více než třetinu procenta polepšil a polský zlotý oslabil pouze zhruba třetinu, česká koruna ztrácela vůči euru téměř půl procenta, když se kurz z ranní otevírací úrovně 26,03 na mezibankovním trhu vyšplhal kolem poledne až na 26,13 CZK/EUR; v pozdních odpoledních hodinách pak ještě o haléř výše. Koruna tak atakovala minimum z ledna 2012 a podle údajů agentury Reuters byla nejslabší od května roku 2010.

Z technického pohledu existuje prostor pro další oslabování české měny.

Aktualizovaná technická analýza ukazuje na to, že pokud by kurz české měny uzavřel na týdenní bázi nad klíčovou úrovní odporu ve výši 26,15, otevřelo by to následně prostor pro posun k hodnotám z listopadu 2009. Ty vymezují oblast technické rezistence 26,50/63. Za tohoto předpokládaného vývoje by měla jako úroveň podpory působit hladina 25,90 CZK/EUR

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).