Hlavní navigace

Česká koruna na začátku týdne stabilní

Jiří Škop

Pondělní obchodování na trhu s korunou příliš vzruchu nepřineslo. Jedinou posilující měnou v regionu tak byl maďarský forint, který si připsal přibližně 0,5 %.

 

Pondělní obchodování na trhu s korunou příliš vzruchu nepřineslo. Koruna se vůči euru po celý den obchodovala okolo úrovně 27,73 CZK/EUR. Výraznějších změn oproti pátečním večerním úrovním nezaznamenal ani polský zlotý. Jedinou posilující měnou v regionu tak byl maďarský forint, který si připsal přibližně 0,5 %.

Dnes jsme se dočkali zveřejnění indikátorů důvěry z průmyslu měřené indexem PMI. Dle očekávání se na důvěře v celém regionu podepsala rusko-ukrajinská krize. Největší propad zaznamenal maďarský index, který se propadl o 5,6 bodu na 51,0 bodu. Český index poklesl o 2,2 bodu na 54,3 bodu a stále se tak nachází bezpečně v pásmu expanze. To se ovšem nedá říci o jeho polském protějšku, který se snížil sice nejméně (o 0,4 bodu na 49,0 bodu), nicméně se již dva měsíce nachází v pásmu kontrakce. Minulé pondělí zveřejněný domácí konjukturální průzkum neukázal na takový propad, dokonce se nálada v průmyslu za srpen zlepšila. Dnešní výsledky PMI indexů bychom tak nepřeceňovali, pro budoucí vývoj v českém průmyslu je lepším ukazatelem konjukturální průzkum ČSÚ než index PMI.

cestovko

Zítra se žádných zajímavých údajů v regionu nedočkáme. Zajímavější bude až středeční zasedání polské centrální banky, kde se nedá vyloučit ani další snížení úrokových sazeb (sedm ekonomů z 36 oslovených agenturou Bloomberg čeká pokles sazeb).

Česká swapová výnosová křivka na začátku týdne žádných změn nedoznala. Dopad na trhy nemělo ani zveřejnění státního rozpočtu za srpen, které ovšem nic nového nepřineslo. Meziročně je hospodaření od začátku roku stále výrazně lepší (o 21,5 mld. CZK, v červenci to bylo nicméně o více než 32,1 mld. CZK). Za celý letošní rok očekáváme schodek okolo 60 mld. CZK (vloni to bylo 80,9 mld.).

Našli jste v článku chybu?