Hlavní navigace

Česká koruna na trzích jako na houpačce

29. 5. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euro vůči dolaru oslabila slibná data z USA. Ani koruna si nevedla nijak dobře. Nejlevnější a nejdražší obchod dne od sebe dělilo skoro půl procenta.

Zprávy a události

Index spotřebitelské důvěry za květen v USA se zvýšil z revidovaných 69,0 b na 76,2 b (trh 71,2 b). Richmondský index výrobní aktivity za květen vzrostl z –6 b na –2 b (trh –4 b) a dallaský index výrobní aktivity za květen stoupl z –15,6 b na –10,5 b (trh –10,0 b). S&P/CS Composite-20 index se v březnu zvýšil o 1,1 % m/m (trh 1,0 %).

Indikátor spotřebitelské důvěry ve Francii za květen poklesl z revidovaných 83 b na 79 b (trh 85 b).

Maďarská centrální banka snížila svoji klíčovou úrokovou sazbu o 25 bb na 4,50 %, což bylo v souladu s očekáváním.

Pozitivní data z USA včera oslabila euro vůči dolaru

Po prodlouženém víkendu včera otevřely trhy Velké Británie a USA. Společná evropská měna hned ráno začala oslabovat. I když se jí v průběhu dne podařilo zkorigovat své ztráty, odpoledne opět výrazněji oslabila a v závěru obchodování byla kótovaná kolem  1,2860 USD/EUR. V průběhu noční asijské seance euro ještě mírně oslabilo.

V USA byl včera zveřejněn indikátor důvěry a výrobní aktivity richmondského a dallaského Fedu. Všechny tři ukazatele trhy potěšily. Indikátor důvěry se dokonce dostal na 5leté maximum ve výši 76,2 body. V důsledku toho si americký dolar vůči euru polepšil. Z Evropy jsme se včera dočkali pouze francouzského indikátoru spotřebitelské důvěry, který v květnu poklesl z 83 b na 79 b (trh 85 b).

Dnes bude ekonomický kalendář poměrně chudý. V Německu bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za květen a předběžný květnový index spotřebitelských cen. Podle tržního konsensu by míra nezaměstnanosti měla stagnovat na 6,9 % a spotřebitelská inflace by se měla zvýšit z 1,2 % y/y na 1,3 % y/y. V USA bude zveřejněn pouze počet nových žádostí o hypotéku. OECD zveřejní květnový ekonomický výhled.

Koruna stagnovala, maďarský forint posílil

S českou korunou to včera bylo jako na houpačce. Nejlevnější a nejdražší obchod v rámci dne na mezibankovním trhu od sebe dělilo skoro půl procenta. Ve výsledku domácí měna stagnovala na 25,90 CZK/EUR. Včera nebyly zveřejněny žádné makroekonomické indikátory, a tak pohyby kurzu byly pouze technického rázu.

Maďarský forint včera zaznamenal zisky ve výši 0,7 % a v závěru dne se obchodoval kolem 287 HUF/EUR. V úterý zasedala maďarská centrální banka. Ta již podesáté v řadě snížila svoji klíčovou úrokovou sazbu o 25 bb na 4,50 %, což bylo v souladu s očekáváním. Ve své zprávě centrální banka uvedla, že zváží další snižování sazby, pokud střednědobý inflační výhled zůstane v souladu s 3% inflačním cílem a zlepšení v sentimentu na finančních trzích bude trvalé. Navzdory ziskům, které polský zlotý včera získal, v závěru dne oslabil na 4,2050 PLN/EUR.

Účto_tip_změny21

Dnes bude zveřejněna maďarská míra nezaměstnanosti za duben, která by měla poklesnout z 11,8 % na 11,6 %. V Polsku bude zveřejněn hrubý domácí produkt za Q1 13, předběžný odhad poukázal na růst o 0,1 % q/q (SA) a 0,7 % y/y. Z domácí ekonomiky se dnes žádných makroekonomických indikátorů nedočkáme, pouze guvernér M. Singer by měl promluvit na konferenci o finančních trzích.

Česká swapová výnosová křivka včera vzrostla především na svém dlouhém konci, když výnosy u 10letých swapů stouply o 3 bb. Dnes proběhne aukce dvou českých státních dluhopisů. Ministerstvo nabídne jeden splatný v roce 2023 s variabilním kupónem v předpokládaném objemu 2–4 mld. CZK a druhý se splatností v roce 2019 s 1,50% kupónem v předpokládaném objemu 0,5–3 mld. CZK.

Autor článku

Autorka pracuje v jako ekonomická analytička v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).