Hlavní navigace

Česká koruna je nervózní ze zasedání centrální banky

Jiří Škop

Česká koruna připisuje ztráty. Oslabují ji například nepříznivé vyhlídky pro český průmysl i nervozita z dnešního zasedání ČNB.

Doba čtení: 4 minuty

Zprávy a události

Průmyslový index z okolí Chicaga se v říjnu zvýšil ze 49,7 bodu na 49,9 bodu (trh očekával růst na 51,0 bodu).

Míra nezaměstnanosti v EMU za září vzrostla z 11,5 % na 11,6 % (trh 11,5 %). Spotřebitelské ceny v EMU za říjen byly dle prvního odhadu vyšší o 2,5 % (trh +2,5 %). Oproti říjnovým +2,6 % se jedná o mírnou deceleraci inflace. 

Český PMI v září poklesl z 48,0 bodu na 47,2 bodu. Peněžní zásoba v září vzrostla o 5,4 % y/y, v srpnu byla vyšší o 6,7 %. Maďarské produkční ceny se v září zvýšily o 2,5 % y/y, trh očekával +2,2 %. Polská inflační očekávání v říjnu poklesla ze 4,1 % na 3,8 % (trh 3,9 %).

Včerejší eurové zisky byly jen dočasné

Evropská společná měna si včera v ranních hodinách začala připisovat zisky, když se kurz USD/EUR posunul z úrovně 1,2970 až na 1,3020. Ještě ve večerních hodinách se však euro posunulo zpět na 1,2970. Včera zveřejněná data měla malý dopad na trhy, když mírně zklamala nezaměstnanost v EMU a chicagský PMI. Tento index průmyslové aktivity se nicméně mírně zvýšil do blízkosti hladiny 50 bodů, což je hranice mezi pásmem expanze a kontrakce. Španělská strana prozatím stále opakuje, že záchranu nepotřebuje (tedy kromě bankovního sektoru), což je pro trhy negativní zpráva. Ty čekají na to, až Španělsko o žádost požádá a ECB poté bude moci spustit nákup španělských státních dluhopisů. Z Řecka také pozitivní zprávy nepřišly, Atény totiž snížily svůj odhad na letošní přebytek primárního rozpočtu (tedy po vyloučení úrokových plateb na obsluhu dluhu) na příští rok o více než polovinu.

Dnes je v několika evropských zemích státní svátek, navíc trhy se již připravují na páteční americká data z trhu práce. Dnes se dočkáme ještě z několika evropských zemí indexu PMI za říjen, z USA pak pravidelných nových žádostí v nezaměstnanosti, produktivity a jednotkových nákladů práce za Q3, ISM indexu z průmyslu a zejména ADP reportu, který by nám mohl dát další indikaci na páteční data. U ADP reportu se očekává 135 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru, naši kolegové z SG však předpovídají číslo menší než 100 tis. Zajímavý bude ovšem i index ISM, který nám ukáže, jak si povede průmyslová výroba v USA. Zde trhy očekávají mírné snížení na 51,0 bodu z 51,5 bodu, naopak naši kolegové očekávají u tohoto indexu zlepšení.

Česká koruna před zasedáním ČNB oslabuje

Česká koruna si ve středu připisovala ztráty, když se posunula z ranních úrovní okolo 25,00 CZK/EUR nad hladinu 25,10. Oslaboval i polský zlotý, jedinou měnou v regionu beze ztrát tak zůstal maďarský forint. Koruně včera nepomohl zveřejněný PMI index, který se dále snížil do pásma kontrakce. Vyhlídky pro český průmysl nejsou příznivé, což indikují i registrace aut v zahraničí či klesající německé objednávky. Na negativním vývoji na koruně se však patrně podepisovalo i blížící se zasedání ČNB, jelikož od centrálních bankéřů hrozí další verbální intervence (respektive trhy budou pozorně sledovat jakoukoliv zmínku ke kurzu a devizovým intervencím).

dan_z_prijmu

Česká národní banka na svém zářijovém zasedání snížila svoji klíčovou 2T repo sazbu o 25 bb na úroveň 0,25 %. Lombardní sazba byla snížena na 0,75 % a diskontní sazba na 0,10 %. Další snížení sazeb by mohlo přijít na dnešním zasedání (rozhodnutí bude oznámeno ve 13:00 a tisková konference začíná ve 14:30). Nelze ovšem vyloučit, že si bankovní rada bude chtít počkat na údaje o HDP za třetí čtvrtletí, které budou zveřejněny až po tomto zasedání (předběžný odhad 15. listopadu a finální data se strukturou 7. prosince). ČNB také zveřejní svoji novou prognózu, která patrně dozná spíše marginální změny. I nadále by měla ukazovat potřebu dalšího snížení úrokových sazeb. Jelikož sazby se přiblížily nulové úrovni, centrální bankéři začali výrazněji přemýšlet o dalších nástrojích, které by byly zapotřebí v případě dalšího měnověpolitického stimulu. V malé otevřené ekonomice se zdravým bankovním sektorem a nízkým podílem cizoměnových půjček se zdají být nejúčinnější devizové intervence. Verbálně již ČNB intervenuje, přímé devizové intervence budou z našeho pohledu zapotřebí až v případě dalšího negativního šoku z eurozóny, růstu deflačních rizik či v případě výraznějšího posílení koruny k úrovni 24,00 CZK/EUR. Z čistě technického pohledu náš model ukazuje, že při současném výhledu na vnější prostředí by byl průměrný kurz 25,50 CZK/EUR v roce 2013 dostatečným měnovým stimulem.

Ministerstvo financí včera zveřejnilo svoji novou prognózu. Výhled na letošní dynamiku HDP byl zhoršen o 0,5 pb na –1,0 % a výhled na příští rok o 0,3 pb na 0,7 %. Výraznou revizi směrem dolů zaznamenala spotřeba domácností, což bylo patrně důsledkem negativního překvapení plynoucího z dat o HDP za druhé čtvrtletí. Naše prognóza počítá s mírně lepším vývojem během zbytku letošního roku, nicméně jsme pesimističtější ohledně příštího roku (očekáváme růst HDP pouze o 0,3 %). Pokud nový návrh rozpočtu na příští rok bude postaven na této prognóze, hrozí nižší daňový výběr. Například náměstek ministra financí L. Minčič poznamenal, že 0,3 pb v HDP znamená výpadek v daňových příjmech kolem deseti miliard (celkový dopad do rozpočtu by měl být ještě výraznější).

Našli jste v článku chybu?