Hlavní navigace

Česká koruna je nervózní ze zasedání centrální banky

1. 11. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Česká koruna připisuje ztráty. Oslabují ji například nepříznivé vyhlídky pro český průmysl i nervozita z dnešního zasedání ČNB.

Zprávy a události

Průmyslový index z okolí Chicaga se v říjnu zvýšil ze 49,7 bodu na 49,9 bodu (trh očekával růst na 51,0 bodu).

Míra nezaměstnanosti v EMU za září vzrostla z 11,5 % na 11,6 % (trh 11,5 %). Spotřebitelské ceny v EMU za říjen byly dle prvního odhadu vyšší o 2,5 % (trh +2,5 %). Oproti říjnovým +2,6 % se jedná o mírnou deceleraci inflace. 

Český PMI v září poklesl z 48,0 bodu na 47,2 bodu. Peněžní zásoba v září vzrostla o 5,4 % y/y, v srpnu byla vyšší o 6,7 %. Maďarské produkční ceny se v září zvýšily o 2,5 % y/y, trh očekával +2,2 %. Polská inflační očekávání v říjnu poklesla ze 4,1 % na 3,8 % (trh 3,9 %).

Včerejší eurové zisky byly jen dočasné

Evropská společná měna si včera v ranních hodinách začala připisovat zisky, když se kurz USD/EUR posunul z úrovně 1,2970 až na 1,3020. Ještě ve večerních hodinách se však euro posunulo zpět na 1,2970. Včera zveřejněná data měla malý dopad na trhy, když mírně zklamala nezaměstnanost v EMU a chicagský PMI. Tento index průmyslové aktivity se nicméně mírně zvýšil do blízkosti hladiny 50 bodů, což je hranice mezi pásmem expanze a kontrakce. Španělská strana prozatím stále opakuje, že záchranu nepotřebuje (tedy kromě bankovního sektoru), což je pro trhy negativní zpráva. Ty čekají na to, až Španělsko o žádost požádá a ECB poté bude moci spustit nákup španělských státních dluhopisů. Z Řecka také pozitivní zprávy nepřišly, Atény totiž snížily svůj odhad na letošní přebytek primárního rozpočtu (tedy po vyloučení úrokových plateb na obsluhu dluhu) na příští rok o více než polovinu.

Dnes je v několika evropských zemích státní svátek, navíc trhy se již připravují na páteční americká data z trhu práce. Dnes se dočkáme ještě z několika evropských zemí indexu PMI za říjen, z USA pak pravidelných nových žádostí v nezaměstnanosti, produktivity a jednotkových nákladů práce za Q3, ISM indexu z průmyslu a zejména ADP reportu, který by nám mohl dát další indikaci na páteční data. U ADP reportu se očekává 135 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru, naši kolegové z SG však předpovídají číslo menší než 100 tis. Zajímavý bude ovšem i index ISM, který nám ukáže, jak si povede průmyslová výroba v USA. Zde trhy očekávají mírné snížení na 51,0 bodu z 51,5 bodu, naopak naši kolegové očekávají u tohoto indexu zlepšení.

Česká koruna před zasedáním ČNB oslabuje

Česká koruna si ve středu připisovala ztráty, když se posunula z ranních úrovní okolo 25,00 CZK/EUR nad hladinu 25,10. Oslaboval i polský zlotý, jedinou měnou v regionu beze ztrát tak zůstal maďarský forint. Koruně včera nepomohl zveřejněný PMI index, který se dále snížil do pásma kontrakce. Vyhlídky pro český průmysl nejsou příznivé, což indikují i registrace aut v zahraničí či klesající německé objednávky. Na negativním vývoji na koruně se však patrně podepisovalo i blížící se zasedání ČNB, jelikož od centrálních bankéřů hrozí další verbální intervence (respektive trhy budou pozorně sledovat jakoukoliv zmínku ke kurzu a devizovým intervencím).

skoleni9_11

Česká národní banka na svém zářijovém zasedání snížila svoji klíčovou 2T repo sazbu o 25 bb na úroveň 0,25 %. Lombardní sazba byla snížena na 0,75 % a diskontní sazba na 0,10 %. Další snížení sazeb by mohlo přijít na dnešním zasedání (rozhodnutí bude oznámeno ve 13:00 a tisková konference začíná ve 14:30). Nelze ovšem vyloučit, že si bankovní rada bude chtít počkat na údaje o HDP za třetí čtvrtletí, které budou zveřejněny až po tomto zasedání (předběžný odhad 15. listopadu a finální data se strukturou 7. prosince). ČNB také zveřejní svoji novou prognózu, která patrně dozná spíše marginální změny. I nadále by měla ukazovat potřebu dalšího snížení úrokových sazeb. Jelikož sazby se přiblížily nulové úrovni, centrální bankéři začali výrazněji přemýšlet o dalších nástrojích, které by byly zapotřebí v případě dalšího měnověpolitického stimulu. V malé otevřené ekonomice se zdravým bankovním sektorem a nízkým podílem cizoměnových půjček se zdají být nejúčinnější devizové intervence. Verbálně již ČNB intervenuje, přímé devizové intervence budou z našeho pohledu zapotřebí až v případě dalšího negativního šoku z eurozóny, růstu deflačních rizik či v případě výraznějšího posílení koruny k úrovni 24,00 CZK/EUR. Z čistě technického pohledu náš model ukazuje, že při současném výhledu na vnější prostředí by byl průměrný kurz 25,50 CZK/EUR v roce 2013 dostatečným měnovým stimulem.

Ministerstvo financí včera zveřejnilo svoji novou prognózu. Výhled na letošní dynamiku HDP byl zhoršen o 0,5 pb na –1,0 % a výhled na příští rok o 0,3 pb na 0,7 %. Výraznou revizi směrem dolů zaznamenala spotřeba domácností, což bylo patrně důsledkem negativního překvapení plynoucího z dat o HDP za druhé čtvrtletí. Naše prognóza počítá s mírně lepším vývojem během zbytku letošního roku, nicméně jsme pesimističtější ohledně příštího roku (očekáváme růst HDP pouze o 0,3 %). Pokud nový návrh rozpočtu na příští rok bude postaven na této prognóze, hrozí nižší daňový výběr. Například náměstek ministra financí L. Minčič poznamenal, že 0,3 pb v HDP znamená výpadek v daňových příjmech kolem deseti miliard (celkový dopad do rozpočtu by měl být ještě výraznější).

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).