Hlavní navigace

Česká koruna i polský zlotý zůstaly během dnešního obchodování prakticky beze změny

6. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kurz koruny uzavřel den na úrovni 27,431 CZK/EUR, polský zlotý na hladině 4,2 PLN/EUR. Jedinou měnou, která z úterní seance dokázala vytěžit, byl maďarský forint, který si připsal 0,4 % a posílil na úroveň 307 HUF/EUR. K růstu mu pravděpodobně dopomohly maďarské maloobchodní tržby, které v březnu vzrostly na 8,3 % y/y po únorových 6,7 % y/y.

Na domácím trhu bude nejdůležitější událostí zítřejšího dne zasedání centrální banky a zveřejnění její nové kvartální prognózy. Předpokládáme, že nový inflační výhled bude revidován směrem dolů (v minulé prognóze centrální banka očekávala inflaci v první polovině roku 2015 na úrovni 2,8 %), zatímco prognóza HDP může být ze současných 2,2 % pro letošní rok ještě mírně zvýšena. Výhled na 3M Pribor se podle našich předpokladů posune směrem dolů, což by indikovalo pozdější výstup z intervenčního režimu. Centrální banka ve své minulé prognóze předpokládala ukončení intervenčního režimu na počátku roku 2015, nicméně od té doby již několik centrálních bankéřů zmínilo, že by se tento termín mohl posunout. Podle našich předpokladů k tomuto kroku dojde nejdříve v polovině roku 2015, zatímco první zvýšení úrokových sazeb očekáváme na počátku roku 2016.

Účto_tip_změny21

V Česku budou zítra zveřejněny březnové statistiky z oblasti průmyslu, stavebnictví a maloobchodních tržeb. Průmyslová produkce by v březnu měla podle našeho odhadu vzrůst o 0,3 % m/m (SA, WDA), přičemž meziročně by se měla zvýšit o 8,4 %. Situace v českém průmyslu se výrazně vylepšuje již od července 2013, když se do letošního února výroba zvedla o 6,7 % kumulovaně (SA, WDA). Stavební výroba by v meziročním vyjádření měla v březnu vykázat růst o 20 %. Meziměsíčně očekáváme její pokles o 1,1 % m/m (SA, WDA), kdy se však bude jednat spíše o korekci růstu z minulých měsíců, které byly ovlivněny mírnou zimou. Od června se stavební výroba zvedla již o slušných 11,1 % (SA, WDA). Maloobchodní tržby by měly v březnu poklesnout o 0,4 % m/m (SA, WDA). Nicméně by se mělo jednat pouze o korekci vysokého růstu zaznamenaného od listopadu 2013 (kumulativní zvýšení o 4,3 %). I přes tento meziměsíční pokles by meziroční dynamika měla dosáhnout velmi slušných 8 %, když hlavním tahounem zůstanou prodeje automobilů (růst přes 20 %).

V regionu se dočkáme vyvrcholení zasedání polské centrální banky, která však s největší pravděpodobností ponechá úrokové sazby beze změny na současných 2,5 %. Ke změně nedojde zřejmě ani v rétorice centrální banky, která předpokládá ponechání sazeb na současné úrovni minimálně do konce Q3 2014.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).