Hlavní navigace

Česká inflace zřejmě spadla v červnu na nulu

12. 7. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Indikátor podnikatelského sentimentu Bank of France v červnu v souladu s očekáváním stagnoval na květnových 97 bodech.

Finální číslo polské červnové inflace potvrzeno na 0,2 % m/m respektive –0,8 % y/y.

Euro na úvod týdne s mírnou podporou

První obchodní den tohoto týdne byl ve znamení mírného posilování společné evropské měny. Závěr minulého týdne ukázal, že zatím se kurz nebyl schopen dostat pod úroveň podpory 1,10 USD/EUR. Protože jsme se včera významnějších fundamentálních impulsů nedočkali, převážilo obchodování technického charakteru, které se projevilo v mírné korekci předchozích dolarových zisků a posunu kurzu z ranních kotací kolem 1,1020 USD/EUR zhruba o půl centu výše.

Na charakteru kurzového vývoje spíše technického charakteru by se dnes nic zásadního změnit nemělo. Ekonomický kalendář bude opět chudý. Z Německa se sice dočkáme červnových inflačních čísel. Bude se však jednat o finální hodnoty, které by se neměly lišit od dříve publikovaných odhadů. I ze Spojených států se dočkáme spíše druhořadých dat v podobě červnového indexu optimismu malých podnikatelů či květnových velkoobchodních zásob.

skoleni_13_10

Koruna před inflací lehce nervózní

Na středoevropských devizových trzích se na úvod týdne žádný společný trend neprosazoval. Zatímco na polském zlotém jsou v pobrexitovské době stále patrné výprodejní tlaky, maďarský forint naopak i během včerejška mírně posiloval. Česká koruna byla včera tradičně nejméně volatilní měnou, když se její kurz nachází v blízkosti úrovně kurzového závazku. Přesto byla na domácím devizovém trhu patrná určitá ostražitost před dnešními inflačními čísly za červen.

V souladu s pohledem ČNB totiž i náš odhad ukazuje na nulový meziměsíční i meziroční růst červnových spotřebitelských cen. Poprvé po dvou letech by tak měla být inflace nulová. Zatímco ceny pohonných hmot vzrostly kvůli zdražení ropy a slušná domácí poptávka stála zřejmě i za růstem jádrových cen, ceny potravin podle týdenních šetření výrazně poklesly. Naše dlouhodobější prognóza ovšem ukazuje, že bychom se měli pohybovat v blízkosti lokálního dna. Zejména ve druhé polovině roku by inflace hlavně kvůli bazickému efektu měla zrychlit. Kromě inflace se dnes dočkáme červnových čísel z trhu práce. Podíl nezaměstnaných zřejmě v červnu dále klesl na 5,3 % z květnových 5,4 %. Nicméně hlavně díky sezónnosti. Je totiž zjevné, že po sezónním očištění už je míra nezaměstnanosti tak nízká, že prostor pro její výraznější pokles je limitovaný. Navíc se může projevovat určité zpomalení hospodářského růstu z prvních měsíců letošního roku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).