Hlavní navigace

Česká inflace opět zpomalila, ale koruna setrvává těsně u 27 CZK/EUR

12. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Kurz dolaru proti euru se během včerejšího poměrně volatilního dne pohyboval kolem úrovně 1,14 USD/EUR.

Inflace v Číně setrvala v březnu na únorových 2,3 % y/y (trh 2,4 %).

Italská průmyslová produkce v únoru vzrostla o 1,2 % y/y (WDA; trh +1,4 %).

Meziroční růst českých spotřebitelských cen v březnu zpomalil na 0,3 % z únorových 0,5 % (trh +0,4 %), když meziměsíčně ceny poklesly o 0,1 % (trh očekával stagnaci).

Finální údaje o dynamice cen v Polsku potvrdily březnovou deflaci na původně zveřejněném odhadu –0,9 % y/y.

Čeká nás klidný den před zveřejněním amerických tržeb

Kurz dolaru proti euru se během včerejšího poměrně volatilního dne pohyboval kolem úrovně 1,14 USD/EUR. Během odpoledne dolar dokonce oslabil až k hodnotě 1,145 – v průběhu večera ale americká měna své ztráty umazala a uzavřela vůči euru téměř beze změn těsně nad hladinou 1,14. Globálním trhům včera dominovaly inflační údaje z Číny, které přinesly naděje na další uvolnění měnové politiky a čekání na výsledkovou sezónu v USA.

Dnes budou na hlavních trzích zveřejněna prakticky jen druhořadá data. Výjimkou jsou finální inflační údaje v Německu a odhad růstu cen ve Velké Británii, které by ale do obchodování zasáhnout neměly. Trhy se mohou dočkat impulsu večer, kdy vystoupí dva představitelé Fedu. Hlavní událostí týdne ale bude až zítřejší zveřejnění amerických maloobchodních tržeb, kde SG očekává slušný růst, který by mohl podpořit dolar.

Koruna proti dolaru nejsilnější od října 2015

Kurz koruny vůči euru včera setrval v těsné blízkosti hranice kurzového závazku. Česká měna se tak obchodovala kolem úrovně 27,02 CZK/EUR, čemuž nezabránilo ani zveřejnění nižší než očekávané březnové inflace. Růst cen totiž meziročně zpomalil na 0,3 % y/y z únorových 0,5 %. Důvodem byl opětovný (meziroční) propad cen pohonných hmot, ale také překvapivě nižší jádrová inflace. Zvýšila se zároveň odchylka skutečného růstu cen od předpokladů ČNB, který v březnu činil 0,5 pb. Čeští centrální bankéři tak pravděpodobně budou ve svých nadcházejících vyjádřeních zdůrazňovat protiinflační rizika vůči prognóze a politice ČNB ve snaze opětovně dostat korunu od intervenční úrovně.

Díky opětovnému oslabení dolaru na trhu s eurem se americká měna dostala vůči koruně na nejnižší úroveň od října 2015. Na mezibankovním trhu se dolar obchodoval i pod 23,64 USD/CZK.

Tip do článku - účto fakturace duben

Zlotý a forint v pondělí proti euru posilovaly díky lepší náladě na globálních trzích. Obě měny posílily o zhruba dvě desetiny procenta.

Dnešek by měl být na regionálních trzích klidný. Kalendář ekonomických událostí je totiž poloprázdný. Středoevropské měny by ale mohly reagovat na případné komentáře centrálních bankéřů z regionu, západní Evropy, či USA.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).