Hlavní navigace

Česká i americká centrální banka sráží svou národní měnu na kolena

20. 11. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Stejně jako komentáře Fedu sráží na kolena americký dolar, propadá se i česká koruna po hlášce člena bankovní rady, že scénář cílování na kurz 28,00 není nereálný.

Zprávy a události

Německý ZEW index očekávání investorů v listopadu vzrostl na 54,6 bodu z říjnových 52,8 bodu (trh 54,0 bodu). Současný sentiment však překvapivě klesl na 28,7 bodu.

Italské průmyslové objednávky v září vzrostly o 1,6 % m/m, meziročně byly vyšší o 7,3 %.

Stavební výroba za celou eurozónu v září klesla o 1,3 % m/m, respektive o 0,2 % y/y. • Nové registrace aut v EMU vzrostly v říjnu o 4,7 % y/y.

Komentáře Fedu opět sráží dolar na kolena

Americký dolar během úterní seance pokračoval v oslabování a vůči společné evropské měně se dostal přes hranici 1,3550, zatímco v dopoledních hodinách se kurz USD/EUR pohyboval i krátce pod hranicí 1,3500.

Američtí centrální bankéři nás v současnosti zásobují novými komentáři, které víceméně vyznívají velmi podobně. Včera vystoupil šéf Fedu Ben Bernanke, který uvedl, že k tomu, aby Fed začal omezovat pumpování peněz do ekonomiky bude zapotřebí dlouhodobého růstu nových pracovních míst. V hodnocení celkové ekonomiky pak dodal, že Spojené státy udělaly ve svém vývoji velký pokrok, ale stále je nedostatečný ve srovnání s tím, jaký by si zástupci Fedu představovali. Trhy zároveň utvrdil v tom, že úrokové sazby zůstanou na extrémně nízkých úrovních ještě dlouhou dobu poté, co centrální banka ukončí třetí kolo kvantitativního uvolňování.

O tom, že dosavadní silné úrovně eura vůči dolaru jsou dány uvolněnější měnovou politikou Fedu a ne lepším hospodářský vývojem v eurozóně, hovoří i v poslední době zveřejněné makroekonomické údaje z Evropy. Ne, že by byly vysloveně zklamáním, ale o vývoji v EMU dávají smíšený obrázek. Včerejší německý ZEW index to jen dokládá, když pozitivním překvapením byla složka očekávání, zatímco složka hodnotící současný sentiment zklamala. Větší vypovídací schopnost však mají v druhé polovině týdne očekávané indexy PMI a IFO, jejichž odhady ale na velký optimismus příliš neukazují.

Dnes bude zveřejněna celá řada dat ze Spojených států. Největší pozornost si zaslouží maloobchodní tržby, u kterých se čeká za říjen nepatrný vzestup. Zároveň se dočkáme spotřebitelských cen, které by se celkově neměly meziměsíčně změnit, v meziročním srovnání by však měly dále zmírňovat svůj růst. To samozřejmě hraje do karet centrální bance, která prozatím nemusí mít strach z toho, že její extrémně uvolněná měnová politika se projevuje v růstu inflace. Zveřejněny budou i prodeje existujících domů, které by měly meziměsíčně klesnout. V neposlední řadě bude zajímavý i zápis z posledního zasedání Fedu.

ČNB opět zamávala trhy

Koruna si během úterního obchodování zapsala další hluboké ztráty a stala se tak jednoznačně poraženým dne. Kurz CZK/EUR se posunul téměř ke hranici 27,40 poté, co člen bankovní rady Lubomír Lízal uvedl, že scénář cílované úrovně pro kurz na 28,00 není nerealistický.

Přestože k výrazné reakci došlo, otázkou je, zda necelých 14 dní po rozhodnutí o devizových intervencích chtěla centrální banka znovu takto zahýbat trhy. ČNB nyní cíluje úroveň kurzu na nepatrně vyšší úrovni, než počítá ve svém alternativním scénáři s intervencemi. K tomu, aby přistoupila ke změně své oznámené intervenční úrovně by bylo zapotřebí, aby se vývoj ekonomiky z pohledu rostoucích deflačních tlaků dále zhoršoval. K takovému hodnocení však budeme moci přistoupit až za několik měsíců. Centrální banka na tiskové konferenci po zasedání zároveň uvedla, že ke změnám ve stanovené hranici bude docházet jen zřídka.

legislativni_zmeny_21

Poté, co trhy vstřebaly kontroverzní rozhodnutí centrální banky zahájit devizové intervence, se tak včera na přímo položenou otázku dočkaly nešťastné odpovědi, která opět přilila olej do ohně ustupujícímu napětí na trzích. V současné době si ale nemyslíme, že zde existuje důvod, proč by koruna měla dále oslabovat. Pozvolné odeznívání komentářů centrálních bankéřů by mělo vést k postupnému umazávání dosavadních ztrát. Kurz CZK/EUR by se tak měl držet v blízkosti úrovně 27,00.

Reakce se nevyhnula ani swapovému trhu. Výnosová křivka se nakonec během dne posunula výše a zvýšila svůj sklon, před zveřejněním rozhovoru s členem bankovní rady se však nacházela ještě o několik bodů výše.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).