Hlavní navigace

Česká ekonomika výrazně zklamala očekávání

16. 5. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Podle předběžných odhadů HDP poklesl o 1 % a výrazně tak zklamal očekávání.

Komentář k trhu

Index PX odepsal 1,9 % na hodnotu 876 bodů. Pod výrazným prodejním tlakem se ocitly především akcie Erste Bank (371,10 Kč, –4,6 %). Titul klesal již třetí den v řadě a jen obtížně nachází podporu, přičemž účet za tyto tři dny je přes 10 % níže. Po výprodeji na amerických trzích byly pod tlakem také akcie KITD, akcie v nervózním obchodování před zveřejnění plných výsledků 1Q12 včetně upraveného výhledu odepsaly 5,8 % na cenu 85 Kč. Relativně stabilní obchodování předvedly akcie ČEZ. Titul v podprůměrném obchodování (253 mil. korun) uzavřel nepatrně slabší o 0,2 % na ceně 708,50 Kč. Bude zajímavé sledovat, zda titul v dalších dnech uhájí metu 700 Kč nebo se ocitne v hledáčku prodejců.

NWR: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 163 Kč

Společnost NWR oznámila dnes ráno výsledky za první čtvrtletí tohoto roku. Výsledky jsou na úrovni provozního zisku mírně pod odhady, čistý zisk překonal očekávání. Vedení společnosti potvrdilo svůj celoroční výhled. Prodaný objem uhlí v rozmezí 10,25–10,5mt a 600kt koksu. Složení vytěženého uhlí by měly být 48 % koksovatelného a 52 % elektrárenského uhlí. Čísla mírně zaostala za projekcemi na provozním zisku, ale podstatně překonala odhady na čistém zisku, výsledky hodnotíme neutrálně.

Tržby za 1Q12 jsou 347 mil. EUR (-9,9 % r/r) ve shodě jak s konsensem, tak naší projekcí (-1,0 % a +0,4 %). Výnosy nebyly překvapením, vzhledem již oznámeným provozním datům (objemy a ceny). Důvod meziročního propadu je nižší objem elektrárenského uhlí a nižší ceny koksovatelného uhlí. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) 54 mil. EUR (-34 % r/r) zaostal za konsensem trhu o 4,7 %. EBIT je za 1Q12 11 mil. EUR (-71,2 % r/r) mírně pod konsensem (-4,8 %). NWR reportovala za 1Q12 čistý zisk 6 mil. EUR to znamená meziroční růst o téměř 80 %, zatímco trh čekal nižší ztrátu 5 mil. EUR.

KIT Digital: Negativní. DD: Nehodnoceno. Cílová cena: Nehodnoceno

Společnost KIT Digital včera oznámila výsledky za 1Q 2012, které byly v souladu s předchozími předběžnými čísly zveřejněnými začátkem května (tržby: 59 mil. USD, provozní ztráta 8 mil. USD). Hotovostní pozice dosahovala na konci března 26,1 mil. USD, výrazně méně, než na konci roku (45,7 mil. USD), což je důsledek nákladů na předchozí akvizice, vyšších nákladů na právní a poradenské služby a výrazně nižších tržeb oproti předchozím očekáváním. Management dále oznámil, že dokončil privátní úpis 7 mil. kusů akcií při ceně 4,17 USD za akcii do rukou institucionálních investorů, kteří také získaly waranty na 5,25 mil. akcií s cenou realizace 5 USD. Výhled na úrovni tržeb pro tento rok byl snížen z původních 320 – 330 mil. USD na přibližně 250 mil. USD. Pozitivní cash-flow by společnost měla generovat nejpozději ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

Výrazné negativní cash-flow v prvním kvartále a opětovné navýšení kapitálu jsou pro společnost negativní. Na druhou stranu, jak objem navýšení kapitálu, tak výhled na tento rok jsou podle našeho názoru v mezích toho, co trh očekával a čemu odpovídal propad akcií po oznámení předběžných čísel začátkem května. Další negativní zprávou je pro nás cena nově emitovaných akcií (4,17 USD), která je blízko historických minim a také realizační cena warantů, která může krátkodobě limitovat případný růst akcií. Dále se prodlužuje a výrazně prodražuje přechodné období, během kterého se společnost snaží integrovat předchozí akvizice a již nyní KITD říká, že některé neklíčové, nízkomaržové oblasti chce prodat. Alespoň mírně pozitivní je snaha o posílení kontrolních mechanizmů firmy (nový šéf interního auditu) a splnění kovenantu na dluh (75 % hotovosti u amerických bank), který společnost dříve porušovala. Růstový potenciál akcií vidíme minimálně v následujících měsících jako omezený, na druhou stranu velká část negativních zpráv je již v cenách reflektována a očekáváme tak spíše vysokou volatilitu s riziky na obě strany.

skoleni_21_6

HDP – 1Q/12

HDP podle předběžného odhadu v 1Q/2012 mezikvartálně pokleslo o 1,0 %, meziročně také o 1,0 % r/r po růstu o 0,6 % ve 4Q. Výsledky výrazně zklamaly očekávání (+0,1 % q/q; +0,2 % r/r) a ukazují na razantní prohloubení recese po zpomalení na konci loňského roku (-0,1 % q/q ve 4Q i 3Q). Velmi překvapivá je míra propadu (-1,0 % q/q), protože kromě přelomu 2008/2009 nemá v české ekonomice srovnání a je nečekaný vzhledem k průběžným výsledkům (zahraniční obchod, průmysl, maloobchod) , ale také vzhledem k vývoji okolních ekonomik. Bohužel ČSÚ nedává žádné jasnější vysvětlení propadu. Jasnější odpovědi přinesou až 8. června detailní výsledky národních účtů.

Komentář k americkému trhu

Pokračování světové paniky – tak se dá nazvat další výprodejní den na trzích v Evropě a USA. Americké akciové indexy se dokázaly udržet v zeleném teritoriu většinu obchodního dne, nicméně na závěr seance spolu s eurem a komoditními trhy poklesly na nová minima. Jednoznačným důvodem byly zprávy o nových volbách v Řecku poté, co se prezidentu K. Papouliasovi nepodařilo zformovat vládní koalici, což vyvolává další obavy o odchodu země z eurozóny. Předobchodní fáze nasvědčovala tomu, že indexy otevřou v zelených díky dobrým výsledkům průzkumu výroby v New Yorku, když 17,09 bodu předčilo očekávání na úrovni 9 bodů, a také výsledek indexu realitního trhu NAHB, který vzrostl na nejvyšší úroveň za posledních pět let. Data rovněž ukázala maloobchodní tržby v souladu s očekáváním (0,1%). Index realitního trhu podpořil stavitele na čele s Lennar Corp. (LEN) a KB Home (KBH), kteří posílili v průměru o 2,0 %. JPMorgan (JPM) přidal 1,26 % , když generální ředitel Jamie Dimon řekl, že nevidí důvod vlivu ztráty (2 mld. USD) na výplatu dividendy. Facebook Inc zvýšil cenové rozpětí svého IPO, přičemž vysoká poptávka pomohla k posílení akcií Zynga až o 7,67 %.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).