Hlavní navigace

Češi utrácejí více a více. Díky rostoucím mzdám a stále levným pohonným hmotám

8. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy klesly v květnu reálně meziměsíčně o 0,4 procenta a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se zvýšily o čtyři procenta. Bez očištění se tržby meziročně zvýšily o 7,5 procenta.

Maloobchodní tržby si v květnu udržely svoji růstovou dynamiku, k níž přispěly rostoucí reálné mzdy a nízké ceny pohonných hmot, které se i přes svůj nárůst v posledních měsících pohybují na dlouhodobě relativně příznivých úrovních.

Růst maloobchodních tržeb bude pokračovat i v dalších měsících. Nálada spotřebitelů sice od svého lednového vrcholu klesá, ale to je pouze korekce neudržitelně optimistické nálady, umocněné povánočními slevami a zlevňováním pohonných hmot, které se na svém cenovém dně ocitly na přelomu února a března.

S růstem cen pohonných hmot se nálada spotřebitelů nepatrně snížila. Spotřebitelské výdaje a maloobchodní tržby však svůj růstový trend udrží i v nadcházejících měsících, a to díky růstu ekonomiky, poklesu míry nezaměstnanosti a pokračujícímu růstu reálných mezd.

Průměrná mzda vzrostla v 1. čtvrtletí o 3,9 procenta v reálném vyjádření. Mírně tak překonala očekávání trhu. Celkový růst mezd si tedy udržuje celkem solidní dynamiku. Vyšší tempo růstu reálné mzdy procenta jsme v prvním kvartále zaznamenali naposledy v roce 2007, tedy před propuknutím světové finanční krize.

Autor článku

Autor je hlavním ekonomem společnosti CZECH FUND.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).