Hlavní navigace

Češi se investování bojí, peníze jim proto užírá inflace

16. 5. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Investovat nechceme a věříme spíše konzervativním produktům. Je to dobře? Nepřicházíme zbytečně o peníze?

Podle aktuálního průzkumu společnosti Citibank Europe, který byl ve spolupráci se společností IPSOS v dubnu letošního roku realizován na více než 1003 respondentech, investuje do investičních produktů částku převyšující 50 000 Kč jen každý čtrnáctý Čech (7,4 %). Bariér, proč se Češi zatím příliš nepouští do investování ve středních a vyšších částkách, může být více. Na straně jedné – český investiční trh je zatím ještě relativně mladý – investoři teprve hledají své investiční strategie. Na straně druhé – zdrženlivost je zřejmě daná i špatnými zkušenostmi z nedávné i dávné minulosti, tvrdí David Kögler, manažer investičních produktů Citibank pro Českou republiku.


Autor: IPSOS, Citibank Europe

Oblíbenost jednotlivých finančních produktů

Jak je vidět na prvním obrázku, oblíbenost jiných investičních produktů, do kterých výzkumníci zařadili spořicí účty, termínované vklady nebo stavební spoření, je nejvyšší (56,4 %). Čtěte více: Závody ve snižování úrokových sazeb z vkladů pokračují, tentokrát je na tahu Wüstenrot

Pokud už lidí investují (v předchozím případě se spíše jednalo o spoření), tak mají většinou peníze ve správě někoho jiného, a to prostřednictvím podílových fondů. Akcie si oblíbilo 13,5 % respondentů, dluhopisy jen 8,3 %.  U dluhopisů je na vině především nízký úrok. Výrazně více ale lze získat na takzvaných spořicích dluhopisech. Čtěte více: Stát přijde o miliardy: střadatelům na dluhopisech totiž připlatí

Nejvíce však zástupce Citibank překvapila oblíbenost devizových trhů, která je značně nízká (3,2 %). Důvodem je především riziko – řada brokerských společností nabízí takové investice, při kterých se obchoduje za půjčené peníze, během chvíle tak lze přijít o značnou část svého majetku. Předvídat vývoj kurzů měn je také podle analytiků spíše rovno věštění z křišťálové koule.

V Citibank jsou však čísla značně odlišná, devizové investice zde využívá značná část klientů: Prémiové devizové produkty obchoduje již více než 30 % klientů, kteří splňují požadavky na obchodování produktu, uvedla Veronika Špinarová, ředitelka retailového bankovnictví Citibank.

Sama banka v prémiových devizových produktech zobchodovala od loňského srpna přibližně 2,6 miliard Kč. Chlubí se především novou online platformou Citibank Online pro devizové obchody, kde se neobchoduje na páku a riziko je výrazně nižší: Průměrný úrokový výnos prémiových devizových produktů Citibank se pohybuje na úrovni 5 %, uvádí se v tiskové zprávě banky.

Investujeme málo a držíme se při zemi

Češi se při investování drží spíše při zemi, a když už investují, tak spíše na zkoušku. Nejvíce dospělé populace (37,3 %) investovalo do částky 10 000 Kč. Jen 7,4 % Čechů investují ročně více než 50 000 Kč. Podle banky je v běžných depozitech (bez výpovědní lhůty) v ČR celkem 1,8 bilionů Kč, které by mohly vydělávat více.


Autor: IPSOS, Citibank Europe

Množství investovaných peněz v posledních 12 měsících

Co se týká samotných investic, tak výrazně více investují muži než ženy. Částky nad 50 000 Kč ročně investuje 9,5 % mužů, u žen jich je jen 5,2 % z nich. Také více žen než můžu neinvestuje vůbec. Ještě větší rozdíly jsou u devizových investic, podle dat Citibank jejich produkt obchoduje 80 % mužů.

Zajímavé také je, že ze starší generace mezi 55 až 65 lety investuje částky nad 50 000 Kč ročně 9,1 % lidí, což je jen v těsném závěsu za nejmladší skupinou ve věku 25 až 34 let, kde investuje částky nad 50 000 Kč ročně 9,2 % z nich. Naopak nejvíce opatrní jsou lidé mezi 35 až 44 lety, kde investovalo jen 6,9 % respondentů. Tip: Jaké akcie koupit v roce 2013?

Účto_tip_změny21

Proč se bojíme?

Bohužel u nás se Češi investování stále bojí: Češi jsou také značně konzervativní a dají přednost především spořicím či termínovaným účtům, které však v řadě případů nedosáhnou ani inflace. Zatímco spořicí účet přinese svému majiteli v současné době obvykle roční výnos mezi 1,2 až 1,8 % (pozn. redakce: na spořicích účtech lze dosáhnout výnosu až 2,2 %), investice do 10letých státních dluhopisů nese roční výnos kolem 1,5 %, tvrdí David Kögler.

Viník je také pražská burza

Dalším významným důvodem, proč Češi mají nedůvěru k investování, je podle autora článku také vývoj na pražské burze. Burza je přitom v řadě zemí „pupeční šňůrou“ ekonomiky, na které společnosti získávají nejen peníze, ale reálné tržní ocenění. Můžou se dynamicky vyvíjet a akcionářům často slouží jako to nejlepší zajištění ke stáří.

Bohužel investoři, kteří se rozhodli v minulých letech vstoupit na pražskou burzu a uvěřili některým z nově vstoupivších společností, pak většinou prodělali. Vypadá to totiž tak, že některé praktiky, ještě známé z dob kuponové privatizace, stále nevymizely. Tip: DUEL: Kupónová privatizace byla nezbytná, snad už k ní ale nikdy nedojde

Počínaní společností jako jsou AAA Auto, KIT Digital, NWR nebo ORCO je kapitolou samo pro sebe, ředitelé či majitelé těchto společností nejednali vůči svým (minoritním) akcionářům zrovna fér. Brzy proto o osudech těchto společností přineseme samotný článek.

Podle něj není efektivní zhodnocení finančních prostředků nám Čechům stále příliš blízké. Proto volíme jistotu s malým nebo v konečném důsledku dokonce s žádným výnosem, dodává Kögler. Inflace v minulém roce dosáhla 3,3 %, čímž vysoce překonala úroky na spořícich účtech, v tomto roce se očekává, že jen ty nejlepší spořicí účty dosáhnou na inflaci. Čtěte také: Spořit se u nás nevyplatí. Lze ještě na něčem vydělat?

Anketa

Investujete do akcií?

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).