Hlavní navigace

Názor k článku Češi chtějí kvalitnější potraviny. Zaplatit to má stát

 • 1. 8. 2012 15:34

  neuvedu (neregistrovaný) 193.86.121.---

  Něco bylo tehdy relativně drahé (daň z luxusu), ale většina denní spotřeby byla lacinější. Kolik tehdy stál kubík vody, plynu, elektřina, noviny, recept na léky (samozřejmě bez dalších citelných doplatků)? Tady asi dějiny nepřepíšeme ...
  Co se týče kvality, platily kdysi dost přísné normy, které však musely být harmonizovány s EU, tzn. zrušeny nebo zmírněny. Porevoluční obdiv všeho západního, mnohdy horších kvalit, jen lépe zabaleného, tomu taky dosadilo korunu.
  Jak se prodejci nyní bouří (přitom tvrdí, jak jim záleží na spokojenosti zákazníků), když nyní musí uvádět, že pečivo je z blevajzů plných éček klidně půl roku starých dopečené na prodejně - jak se to dá krásně zaměnit s čerstvě upečeným ...
  Lidé samozřejmě utrácí úměrně ke svým příjmům a výdajům. Pokud budou příjmy obdobné jak v civilizovaných zemích, tzn. 4-5x vyšší, a ceny podobné, ne mnohdy vyšší, jak je tomu dnes, pak lidé mohou kupovat kvalitnější potraviny. Ale určitě to nefunguje u 8tisícové podpory, minimální mzdy či důchodu, po zaplacení nájmu, vody, elektřiny, léků atd., když na jídlo zbyde pouhá tisícovka, aby se občan mohl rozšoupnout a pořídit si skutečné potraviny.
  Vláda si musí rozhodnout, zda dál tolerovat co nejvyšší zisky zahraničních řetězců, které pak odtékají pryč a my z nich vůbec nic nemáme a zda na každém městě postavit onkologické centrum. Ale on s. Heger jistě něco "dobrého" vymyslí, aby člověk s rakovinou umíral nedůstojně a v bolestech, léčba bude dostupná jen horním 10 tisícům, takže se naopak řada lůžkových kapacit může z důvodů "nevytíženosti" přetransformovat třeba na tetovací salony či měnírny implantátů.