Hlavní navigace

Červencový evropský průmysl v červených číslech

14. 9. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Průmyslová výroba v eurozóně v červenci meziměsíčně propadla o 1,1 % zhruba v souladu s očekáváním trhu. Poukazovaly na to i statistiky z Německa či Francie.

Průmyslová výroba v eurozóně v červenci meziměsíčně propadla o 1,1 % zhruba v souladu s očekáváním trhu. Meziroční dynamika evropského průmyslu se tak teprve podruhé za poslední rok a půl (spolu s březnovou hodnotou) dostala do červených čísel, když vykázala pokles o 0,5 %.

Na tento vývoj poukazovaly už statistiky z jednotlivých zemí eurozóny zveřejňované za poslední týden. Výrazně zklamal německý průmysl a francouzská čísla také nebyla nikterak dobrá. Vliv na červencové údaje však můžou mít celozávodní dovolené ve velkých průmyslových podnicích, které stály za výrazným propadem i českého průmyslu na začátku léta.

skoleni_4_3

Mimochodem, podle údajů a metodiky Eurostatu o průmyslu v celé Evropské unii zaznamenala produkce nejvýznamnější propad v České republice (-7,6 % meziročně) a na Slovensku (dokonce –14,3 %). Tato skutečnost ukazuje opravdu masivní závislost těchto dvou ekonomik na automobilovém průmyslu, protože právě důležité automobilky vyhlásily v červenci celozávodní volno.

Už během srpna a září bychom se proto měli dočkat alespoň částečného umazání červencových ztrát.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).