Hlavní navigace

Černé pondělí pro Anglii: vypadla na euru s Islandem a ještě přišla o rating AAA

28. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Agentury S&P a Fitch jakoby tušily, jak bídný výkon podá Anglie v osmifinále s Islandem a ještě před včerejším zápasem jí snížily exkluzivní rating AAA.

Škarohlídi pak věští, že angličtí fanoušci sepisují na Facebooku petice za opakování nepovedeného zápasu. Dost však pokleslého humoru na úkor hrdého Albionu – situace na finančních trzích a uvnitř EU je poměrně vážná na to, aby si z ní šlo dělat pouze legraci. Divoká jízda totiž pokračovala i včera, když na tapetě byla samozřejmě opět britská libra a britské banky. S nimi se ovšem vezly i ostatní akciové trhy a třeba i měny ve střední Evropě a výprodeje byly dokonce tak silné, že pohnuly i s českou korunou, která oslabila na devítiměsíční minima.

Nicméně zatímco politologové budou v médiích hlavního proudu stále dokola rozebírat, zdali Britské “NE” je hlasem proti globálním elitám, Bruselu, imigraci či komu vlastně, tak trhy se musí dívat pragmaticky dopředu. A zde je třeba si uvědomit, že snížení ratingu Velké Británie je jen dalším analytickým plácnutím do vody, které nebude mít na její schopnost splácet dluhy žádný vliv. Konec konců s britským vládním dluhem se stalo přesně to samé, co se stalo poté, když agentura S&P v roce 2011 obdobně snížilaSpojeným státům rating AAA, výnosy totiž dále poklesly a dluh poškozené země na trhu zdražil!

skoleni_13_10

Pro vývoj v následujících několika dnech bude opravdu důležitý výsledek nadcházejícího summitu EU, který bude ještě dnes (nikoliv až zítra) za účasti britského premiéra. Pro zklidnění situace je přitom důležité, že ani jedna ze stran nechce situaci “hrotit”. Předseda Evropské rady Tusk sice včera na adresu vyřazené Anglie poslal jeden škodolibý tweet, ale jinak se možná EU dočká věcné debaty jak s Brexitem naložit. Britský premiér Cameron v parlamentu uvedl, že bude teprve ustavena pracovní vládní skupina, která bude připravovat podklady pro budoucího premiéra, jenž může (ale možná také nemusí) aktivovat článek 50. o vystoupení země z EU. Na druhé straně včerejší schůzka lídrů velké trojky v EU – německé kancléřky Merkelové, francouzského prezidenta Hollanda a italského premiéra Renziho ukázala, že zde nebude snaha dostat Velkou Británii z Unie tak rychle jako Anglii z fotbalového Eura.

A to je možná dobrý základ pro to, aby se trhy zjitřené politikou alespoň trochu zklidnily.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).