Hlavní navigace

Ceny ve výrobě k „výrobě“ inflace zatím moc nepřispívají

18. 8. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ani červencový výsledek PPI a zemědělských cen prozatím žádné inflační tlaky v ekonomice neprozrazuje.

Ani červencový výsledek PPI a zemědělských cen prozatím žádné inflační tlaky v ekonomice neprozrazuje. V průmyslu se meziměsíčně ceny zvýšily o tři desetiny, avšak šlo především o dopad předchozího růstu korunové ceny ropy do nákladů, nicméně meziročně jsou ceny průmyslu stále v záporu. Tentokrát jde o pokles o jednu desetinu a s největší pravděpodobností to letos ještě není poslední pokles, který uvidíme. 

Ceny zemědělských výrobců mají za sebou už dvanáctiměsíční propad, který navíc opět nabírá na síle. Když k tomu připočteme pozitivní výhled letošní úrody a „boj“ s přebytky, který nejspíše nastane po zavedení ruských sankcí, tak ceny v potravinářském průmyslu budou pravděpodobně znovu pod tlakem. A s nimi i ceny některých potravin na pultech obchodů. 

K hodnocení cen v průmyslu však letos zdaleka nestačí dívat se na průměr, protože za ním se skrývá hned několik silných protichůdných tendencí. 

zmeny_v_mzdove_uctarne20

Vývoj cen ve výrobě na první pohled do ekonomiky nepřináší žádné inflační tlaky, a to ani navzdory pozitivnímu vývoji českého průmyslu v posledním roce a loňské devalvaci koruny. To ale vůbec neznamená, že by se v průmyslu nezdražovalo. V průmyslu jsou ceny nižší jen díky levnější elektrické energii, zatímco naprostá většina dalších průmyslových oborů svoji produkci zdražila. 

Ve zpracovatelském průmyslu se ceny zvýšily téměř o dvě procenta a například ceny v chemickém průmyslu rostou o více než 4 % a v automobilovém průmyslu aktuálně o 3,7 %. Opak se odehrává v energetice a těžebním průmyslu, které „inkasují“ efekty světové břidlicové revoluce. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).