Hlavní navigace

Ceny ve stavebnictví a službách rostly, v zemědělství je trend opačný

19. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ceny v zemědělství v dubnu poklesly o 0,2 % měsíčně. Přesně opačně si vedly ceny ve stavebnictví, které se zvýšily o 0,2 %. Ve službách pak rostly o 0,5 %.

Ceny v zemědělství v dubnu poklesly o 0,2 % meziměsíčně, po sezonním očištění však zaznamenaly mírný růst o 0,2 %. Jedná se o první růst cen v tomto sektoru po jedenácti poklesech v řadě (kumulativně propad dosáhl 10,4 %). Meziroční deflace se i však v dubnu dále zvýšila z –9,9 % na –10 %, což je nejvýraznější propad od prosince 2009. V dalších měsících již další výrazné poklesy na meziměsíční bázi neočekáváme, jelikož dva klíčové faktory, které tyto ceny tlačily dolů, se pomalu vyčerpávají (nadprůměrná loňská úroda a přebytek potravin na evropském trhu kvůli ruským sankcím). Důležitá pro další vývoj pak bude nová letošní úroda. 

dan_z_prijmu

Ceny ve službách v dubnu oproti předchozímu měsíci vzrostly o 0,5 % (meziročně +0,1 %). Po sezónním očištění ceny ve službách ovšem stagnovaly a stále se pohybují na úrovni z října 2014. Vývoj cen v tomto sektoru během posledních měsíců ukazuje na stále slabé inflační tlaky. Ceny ve službách jsou jedním z důležitých indikátorů budoucí jádrové inflace, která je bedlivě sledována centrálními bankéři. V dalších měsících i vzhledem k vývoji cen ve službách nelze očekávat výraznou akceleraci jádrové inflace. Důvodem je stále slabý růst nominálních mezd a sekundární dopady předchozího propadu cen ropy. Na druhou stranu spotřebitelská poptávka domácností, která by měla dále sílit, již přestává působit protiinflačně. A tlaky na zvyšování mezd se postupně budou zvyšovat s poklesem míry nezaměstnanosti pod svoji přirozenou úroveň.

Ceny ve stavebnictví v dubnu meziměsíčně vzrostly o 0,2 % (+0,2 % SA, meziročně +1,0 %). V tomto sektoru jsou již deflační tendence zažehnány. Situace ve stavebnictví se navíc dále zlepšuje (fiskální expanze a cyklus čerpání fondů  EU podporuje infrastrukturní stavby a jejich opravy, lepšící se situace na trhu rezidenčních nemovitostí).

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).