Hlavní navigace

Ceny v průmyslu rostou již druhý měsíc v řadě

19. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po březnovém růstu o 0,5 % meziměsíčně se zvýšily ceny v průmyslu i v dubnu, tentokrát o 0,4 %. Svoji roli hraje obrat v cenách ropy.

Ceny v průmyslu rostou již druhý měsíc v řadě. Po březnovém růstu o 0,5 % meziměsíčně se zvýšily ceny i v dubnu, tentokrát o 0,4 %. Svoji roli hraje obrat v cenách ropy, které začaly růst na konci ledna a nyní se cena ropy Brent pohybuje okolo 66 USD/brl (což je oproti lednovým minimům  o přibližně 25 % více). Ceny v oddíle rafinovaných ropných výrobků a koksu se v dubnu zvýšily o 2,3 % (příspěvek 0,5 pb), výraznější růst o 6,2 % zaznamenaly i ceny v oddíle chemických látek a výrobků o 6,2 %. Mírně vyšší pak byly ceny v potravinářském průmyslu (+0,3 %). Do kladného teritoria se však meziroční růst cen v průmyslu dostane nejdříve na konci letošního roku, pokud se ceny ropy opět nezačnou snižovat či se nedočkáme rekordní úrody s dopadem do cen v potravinářském průmyslu.

Minulý rok výrobní ceny v průměru poklesly o 0,8 %, letos by měly propadnout v průměru o 1,7 %. V roce 2016 již ovšem očekáváme jejich průměrný růst o 2,8 %. Záležet ale bude i na dalším vývoji cen komodit (ropy, kovů a zemědělských komodit), které jsou velmi volatilní a hůře predikovatelné.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).