Hlavní navigace

Ceny v průmyslu i zemědělství v červnu rostly

15. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ceny průmyslových výrobců se v červnu zvýšily o mírných 0,1 % meziměsíčně, trh i my jsme očekávali naopak mírný pokles o 0,1 %.

Největší vliv na růst cen v průmyslu mělo překvapivě odvětví výroby koksu a rafinovaných ropných výrobků (+2,2 %). Ceny rafinovaných ropných výrobků jsou nejvíce ovlivněny samozřejmě vývojem cen ropy v korunovém vyjádření. Ty však v posledních několika měsících nerostly, důvodem zvýšení cen tak musel být jiný faktor. Mírně rostly i ceny v potravinářském průmyslu (+0,1 %). Naopak ceny klesly u chemických látek a výrobků o 0,8 %, u obecných kovů a kovodělných výrobků a dopravních prostředků shodně o 0,5 %.

Důležitější pro centrální banku je vývoj cen v zemědělství, jelikož tyto ceny ovlivňují budoucí vývoj cen potravin v rámci spotřebitelského koše. Zemědělské ceny v červnu po dlouhé době vzrostly o 0,7 % meziměsíčně (+1,6 % po sezónním očištění), důvodem byl stejně jako u spotřebitelských cen vysoký růst cen brambor (o 45,8 %). Nicméně za poslední čtyři měsíce jsou stále níže o 3,7 % kumulativně (SA), což indikuje stabilizaci situace po loňské špatné úrodě (od června loňského roku do letošního února ceny naopak vzrostly přes 13 % kumulovaně). Meziroční dynamika těchto cen se pak v červnu snížila z 8,0 % na 7,3 %. Rozhodující pro další vývoj bude až nová úroda, což platí i pro ceny potravin v rámci spotřebitelského koše. První odhady úrody statistickým úřadem ukazují na lepší letošní úrodu.

Účto_tip_změny21

Ceny stavebních prací se v červnu na meziměsíční bázi snížily o 0,1 %. Meziročně tyto ceny byly nižší o 1,3 % (v květnu –1,2 %). Situace ve stavebnictví se od roku 2008 výrazně zhoršovala, což dokládá vývoj zaměstnanosti a produkce v tomto sektoru. V průběhu zbytku letošního roku by se situace mohla alespoň stabilizovat. Nakonec ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se snížily o 1,0 %. Meziročně jsou výrazně v červených číslech (-2,5 % v červnu po –1,8 % v květnu). I vývoj cen ve službách dokládá, že vývoj v domácí reálné ekonomice je stále protiinflační.

Cena ropy Brent se od dubna pohybuje zhruba v pásmu 100–110 USD/brl, což sice vyvolává v meziměsíčním vývoji cen odvětvích navázaných na cenu ropy určitou volatilitu, nicméně bez jasného trendu. Poslední vývoj cen v zemědělství naznačuje, že by se situace měla stabilizovat i v potravinářském průmyslu, což by měla podpořit i lepší letošní úroda. Směrem nahoru však tlačí ceny slabší koruna. V průměru pro letošní rok očekáváme vzestup výrobních cen o 0,8 %, příští rok pak o 1,8 %. Záležet bude samozřejmě zejména na dalším vývoji cen komodit (ropy, kovů a zemědělských komodit), které jsou velmi volatilní a hůře predikovatelné.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).