Hlavní navigace

Ceny ropy pokračují v propadu. Goldman Sachs věří v rally

12. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Analytici cílují cenu ropy směrem dolů a nedělají to jen tak z plezíru. Poklesu totiž napovídá dění ve světě. Ropa Brent by se brzy mohla dostat pod 100 USD.

Cena US ropy WTI minulé pondělí na burze NYMEX uzavřela na 77,61 USD, tj. nejen nejníže v tomto roce, ale dokonce za více než rok! Od začátku roku propadla již o 17 %. Prodejním tlakem jsou především obavy z globálního zpomalení ekonomik, k čemuž se navíc přidává zářijová vzestupná rally na dolaru. Euro oproti americké měně za poslední měsíc totiž výrazně oslabilo. Zatímco jsme ještě v úvodu září mohli nejlikvidnější měnový pár světa vidět u úrovně 1,4 USD/EUR, nyní se dostal i pod dlouhodobá minima okolo 1,32. Toto je hladina, kde se octl naposledy v úvodu letošního roku.

Zpět pod hranici 100 USD se tak po mnoha měsících dostala i severomořská ropa Brent. U té za poslední rok přitom můžeme vidět historicky nevídaný vývoj. Ve vztahu k US ropě WTI se totiž Brent vždy držel v cenové rovnováze, resp. rozdíl cen byl vždy maximálně v řádu pár dolarů. A to oběma směry. Od podzimu 2010 se však nůžky značně rozevřely a mnohokrát se tak rozdíl cen v tomto roce vyšplhal na rozdíl i více než 25 USD! Rekord byl zaznamenán dne 6. 9. 2011 a to rovných 26,87 USD. Jedním z hlavních důvodů byla situace v Libyi. Nyní se očekává, že produkce a vývoz této komodity z tohoto státu začne zpět zvyšovat. Na konci tohoto měsíce by měla již denně přesáhnout 500 tis. barelů. Šéf tamní státní National Oil Corp. očekává, že do 15 měsíců se denní produkce obnovu na rovných na 1,7 mil. barelů denně.

Nyní tak dochází i k „upgradu“ odhadů vývoje cen ropy v příštím roce. Již minulý týden společnost Morgan Stanley snížila odhad průměrné ceny ropy Brent ze 130 USD na 100 USD. V první polovině roku by přitom mohla klesnout do pásma 85–90 USD. 4. října přišel s podstatně nižším „downgradem“ Goldman Sachs, který snížil odhad ze 130 USD na 120 USD za barel. Společnost dále očekává, že rozvíjející se trhy tzv. emerging markets se vypořádají s dluhovou krizí v Evropě, resp. se zpomalením růstu především v rozvinutých ekonomikách. Snížení odhadu jde v kontextu Goldman Sachs a  týká  se snížení odhadu globálního růstu ekonomik v roce 2012 ze 4,2 % na 3,5 %, což by stále mělo udržet solidní poptávku po komoditách. I tak Goldmani, jak je nazývá většina finančního světa, zredukovali o průměrně 10 % odhady cen u dalších komodit. Např. měď z 11 tis. USD na 9,5 tis. USD, zinek z 2700 USD na 2400 USD/t. I přes downgrady tak Goldman Sachs věří ve více než 20 % posílení zmiňovaných komodit. Čtěte také: Proč cena zlata pořád roste?

Dle společnosti Schork Group by z technického hlediska podporou u ropy WTI měla být úroveň 74 USD, v příp. proražení 64 USD, což koresponduje s retracementem dle Fibonacciho úrovní návratu (50 % a 62 %).

Zmínit lze také chování hedgeových fondů, které dle dat ICE Futures Europe v týdnu do 27.9. o 36 % snížily „býčí sázky“ na ropu Brent.

Vývoj ceny ropy 2007 – 2011

Mobilní aplikace – nepřetržité informace o českých trzích

Měšec.cz vám zdarma nabízí jedinečnou mobilní aplikaci, díky které můžete mít neustálý přehled o stavu svých investic. Najdete v ní kurzy českých i zahraničních akcí, komodit, fondů i forex.

Dostupná na Apple Store.

Autor článku

Autor je makléřem společnosti Conectium.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).