Hlavní navigace

Ceny průmyslových výrobců vzrostly výrazně více, než se očekávalo

16. 12. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ceny průmyslových výrobců vzrostly výrazně více než odhadoval trh i analytici. O efektu intervencí na ceny průmyslu nebylo pochyb, nicméně čekal se pomalejší nástup do cen.

Ceny průmyslových výrobců během listopadu vzrostly o 0,8 % meziměsíčně, což bylo  dokonce výrazně více než náš nejvyšší odhad na trhu (trh +0,1 %, my +0,3 %). O efektu intervencí na ceny průmyslu nebyl pochyb, nicméně jsme čekali o něco pomalejší nástup do cen. Na druhou stranu oslabení koruny v listopadu bylo skokové a navíc bylo jasné, že se koruna v nejbližší době k silnějším úrovním nevrátí. Proto patrně výrobci přistoupili ke zdražení okamžitě. Rychlejší průsak koruny do cen pak pramení určitě ze stále silnější euroizace ekonomiky – v některých odvětvích jako je například automobilový průmysl se platí napříč výrobním řetězcem téměř výlučně v eurech (samozřejmě kromě mezd či daní atd.). 

Změny cen v produkční sféře jsou zejména nákladového charakteru. Hlavním faktorem, který tlačí ceny v průmyslu nahoru, je koruna. Lepší domácí úroda by měla bránit vyššímu růstu cen v potravinářském průmyslu. Hlavním dezinflačním faktorem pak budou na začátku roku ceny energií. V průměru pro letošní rok očekáváme vzestup výrobních cen okolo 0,8 %, příští rok bude dynamika cen v tomto sektoru patrně obdobná. Záležet ale bude i na dalším vývoji cen komodit (ropy, kovů a zemědělských komodit), které jsou velmi volatilní a hůře predikovatelné.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).