Hlavní navigace

Ceny průmyslových výrobců v únoru překvapily meziměsíční stagnací

15. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V meziročním srovnání pak zpomalily svůj růst na 1,3 % z lednových 1,4 %. V porovnání s konsensem i našimi odhady se jednalo o nižší růstovou dynamiku.

Jedinou položkou, která v rámci koše průmyslových cen vzrostla, byly ceny koksu a rafinovaných ropných produktů, které vzrostly o 2,9 % m/m. Tento nárůst byl kompenzován poklesem cen chemických látek a výrobků z pryže a plastů (-1,1 %, respektive –0,6 %).

Důležitější pro centrální banku je vývoj cen v zemědělství, jelikož tyto ceny ovlivňují budoucí vývoj cen potravin v rámci spotřebitelského koše. Zemědělské ceny opět zaznamenaly růst, tentokrát o 1,3 % m/m. Meziroční dynamika těchto cen dále akcelerovala z 15,4 % y/y v lednu na 15,6 % v únoru. Ceny v zemědělství výrazně rostou od druhé poloviny loňského roku, což je dáno podprůměrnou domácí úrodou. Z tohoto vývoje je patrné, že ještě po několik měsíců se ceny potravin v rámci spotřebitelského koše mohou zvyšovat, o dalším vývoji ve zbytku roku pak rozhodne nová domácí úroda a vývoj cen agrárních komodit ve světě.

Za celý letošní rok očekáváme růst cen průmyslových výrobců o 1,5 % po loňských 2,1 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).