Hlavní navigace

Ceny průmyslových výrobců hlásí první meziroční růst od konce roku 2013

28. 2. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ceny průmyslových výrobců v lednu ukončily dlouhou sérii meziročních poklesů, jež trvala prakticky uplynulé tři roky.

Na ceny průmyslových výrobců tlačí ceny komodit, zejména ceny ropy a obecných kovů.

Coby proinflační faktor ale postupně začne působit také rostoucí využití kapacit v české ekonomice včetně pracovní síly a s tím spojené tlaky k výraznějšímu růstu mezd.

Ceny průmyslových výrobců ukončily letos v lednu dlouhou sérii meziročních poklesů, jež s krátkou přestávkou v srpnu 2014, kdy ceny průmyslových výrobců meziročně stagnovaly, trvala celé tři roky. Hlavní příčinou meziročního růstu cen průmyslových výrobců je růst cen komodit, v prvé řadě ropy, ale také kovů. Projevovat se začíná také tlak směrem k růstu výrobních cen v potravinářském průmyslu. V průběhu letošního roku by se na cenách výrobců mělo projevovat též rostoucí využití kapacit v české ekonomice, jehož důsledkem je mimo jiné nedostatek pracovní síly s potřebnou kvalifikací, což se projevuje v tlaku směrem k rychlejšímu růstu mezd a tedy v růstu nákladů na straně výrobců.

skoleni_7_4

Ceny průmyslových výrobců se tak letos stanou faktorem, jenž bude v rámci české ekonomiky působit ve směru růstu celkové inflace, tedy i spotřebitelských cen. Obdobně by se měly začít chovat ceny zemědělských výrobců, ty ale zatím pokračují v poměrně výrazném meziročním poklesu (byť ten se v samotném lednu zmírnil z –4,7 % na –3,0 %) a k meziročnímu růstu se tyto ceny vydají spíše až během letošního druhého čtvrtletí.

Návrat cen průmyslových výrobců k růstu není v případě letošního ledna překvapivý a meziroční růst by měl pokračovat přinejmenším po celý letošní rok. Oživení inflačních tlaků na straně výrobců je jedním z faktorů, s nímž počítá ČNB ve své prognóze. Zároveň jde o jeden z argumentů pro ukončení kurzového závazku: ať již zhruba v polovině letošního roku, jak zatím stále avizuje samotná centrální banka, anebo možná již na počátku letošního druhého čtvrtletí, což je scénář, na nějž v souvislosti s vývojem inflace a mezd spekuluje finanční trh.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).