Hlavní navigace

Ceny průmyslových výrobců a ceny v zemědělství v březnu stagnovaly

15. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ceny průmyslových výrobců v březnu stagnovaly, my i trh jsme očekávali mírný růst o 0,1 % meziměsíčně.

Vývoj cen ovlivnil pokles cen ropy v korunovém vyjádření, který tlačil ceny rafinovaných ropných výrobků směrem dolů (-1,7 %). Na druhou stranu vzrostly ceny chemických látek a výrobků o 1,2 % a těžby a dobývání o 0,5 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se zvýšily pouze o 0,1 %, když minulý vývoj cen v zemědělství ukazoval na možný vyšší růst těchto cen.

Důležitější pro centrální banku je vývoj cen v zemědělství, jelikož tyto ceny ovlivňují budoucí vývoj cen potravin v rámci spotřebitelského koše. Zemědělské ceny tentokrát v březnu stagnovaly. Meziroční dynamika těchto cen pak decelerovala z 15,6 % y/y v únoru na 12,5 % v březnu. Ceny v zemědělství výrazně rostly od druhé poloviny loňského roku, což bylo dáno podprůměrnou domácí úrodou. Nyní se patrně ceny v tomto sektoru ustálily a rozhodující pro další vývoj bude až nová úroda. Ceny potravin v rámci spotřebitelského koše však kvůli zpožděnému dopadu mohou ještě v dalších měsících mírně růst.

legislativni_zmeny_21

Ceny stavebních prací se v březnu na meziměsíční bázi snížily o 0,2 %. Meziročně tyto ceny byly nižší o 0,8 %. Situace ve stavebnictví se od roku 2008 výrazně zhoršovala, což dokládá vývoj zaměstnanosti a produkce v tomto sektoru. Letos by se situace mohla alespoň stabilizovat, když očekáváme mírný růst produkce. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se v březnu zvýšily o 0,1 %. Meziročně jsou však nižší o 0,3 %.

Od druhé poloviny února dolarová cena ropy Brent klesla, což tlačí ceny výrobků navázaných na ceny ropy směrem dolů. Další růst cen patrně nastane v potravinářském průmyslu, na což ukazuje minulý vývoj cen v zemědělství. Směrem nahoru však tlačí ceny i relativně slabší koruna. V průměru pro letošní rok očekáváme vzestup výrobních cen o 1,5 %. Záležet bude samozřejmě zejména na dalším vývoji cen komodit (ropy, kovů a zemědělských komodit).

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).