Hlavní navigace

Ceny potravin vystřelily, nezaměstnanost klesla

9. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nezaměstnanost v červnu mírně klesla a dostala se na hranici 7,3 %. Jde o jen malý pokles o dvě desetiny procentního bodu.

Letošní rok poklesu nezaměstnanosti příliš nepřeje a tak k výraznému zlepšení, nebo vyrovnání loňských hodnot nedošlo. Na trhu práce je jasně vidět napětí, kdy řada zaměstnavatelů jednoduše nenabírá, navíc v posledních týdnech rostou problémy některých velkých zaměstnavatelů hlavně na severní Moravě, kde se může situace ještě více vyhrotit. 

Nezaměstnanost 7,3 % ve výsledku znamená 540 tisíc lidí bez práce a zároveň 44 tisíc volných pracovních míst. Tento měsíc by tak mohlo přijít pomyslné minimum nezaměstnanosti, protože v červenci přijde první vlna čerstvých absolventů středních a vysokých škol. Jejich druhá vlna pak přijde v září. Proto za červnovým poklesem stojí čistě sezónní efekty, ale ani ty nejsou nejsilnější. Stavebnictví, jako velký zaměstnavatel, má dost vlastních problémů. Po letošních povodních řada zemědělců přišla o svou úrodu, proto ani zde nebude potřeba tolik pracovníků.
Vysoká nezaměstnanost nejvíce trápí sever země – v Karviné je nezaměstnanost 11,7 %, a na jedno volné místo se hlásí 48 lidí. V Chomutově je pak 11,5 % nezaměstnaných a poměr uchazečů na jedno volné místo je 26 ku jedné. Přesto v evropském pohledu není situace v Česku extrémně špatná. Sousední Slovensko se stále trápí s nezaměstnaností přes 14 % a výhledy na další rok mluví o zlepšení maximálně o jeden procentní bod.

Inflace v červnu vzrostla z 1,3 % na 1,6 %. Přestože jde o růst, ve výsledku to není výrazně negativní hodnota. Aktuální hodnota inflace je stále velmi mírná a tento mírný nárůst na tom nic nemění. Pro spotřebitele působí inflace jako ideální, protože ceny nerostou až tak rychle a výrazně. Přesto, problémy se schovávají v tom, v jakých oblastech ceny rostou, a to částečně určuje i spotřebu domácností. 

Dlouhodobě rostou totiž ceny potravin a nealkoholických nápojů. V červnu meziročně vzrostly o 6,3 %, a u alkoholických nápojů o 3,3 %. V oblasti potravin ceny opět začaly růst velmi výrazně, po období několika měsíců, kdy se zdálo, že růsty utichnou, se opět přihlásily o slovo. Například ceny brambor se téměř zdvojnásobily. Vzhledem k tomu, že českým zemědělcům letos počasí příliš nepřálo, tak ani sklizně nebudou tak dobré, a to se odrazí dále na cenách potravin. 

Účto_tip_změny21

Růst cen potravin vnímají spotřebitelé nejcitlivěji, a to částečně předurčuje i spotřebitelskou poptávku. Chuť nakupovat rychloobrátkové zboží není, a spotřebitelé mají spíše zájem o zboží dlouhodobé spotřeby. Zatímco ceny potravin rostou nejrychleji a tvoří valnou část inflace, oblečení a obuv zlevňuje, meziročně o 1,4 %.

Podobně na tom je oblast dopravy, kde ceny klesají o 0,4 % a u bytového vybavení ceny klesly meziročně o 0,6 %. V dopravě ale pokles cen pravděpodobně přestane platit, protože ceny pohonných hmot jsou již velmi blízko svým loňským hodnotám a v letošním roce mohou naopak jít nahoru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).