Hlavní navigace

Ceny polevují a přestávají ruinovat naše peněženky

Michal Kozub

Růst cen v květnu opět zpomalil. Meziročně ceny byly vyšší o 3,2 %, v dubnu to přitom bylo ještě 3,5 %. Pro českého spotřebitele to je dobrá zpráva.

Doba čtení: 1 minuta

Ceny nerostou tak dramaticky jako na začátku roku. To kvůli extrémním cenám pohonných hmot, potravin a po zvýšení DPH rostly ceny o 3,8 %. Tento vrchol máme již za sebou a ceny by tak měly zklidňovat.

Mírnější inflaci uvítají všichni zaměstnanci. V prvním čtvrtletí totiž na výplatních páskách měli více, ale celý růst jim zničila výrazná inflace. V druhém čtvrtletí by se díky slabší inflaci mohli konečně dočkat zhodnocení své práce a vydělat si více.

dan_z_prijmu

Na mírnějším růstu cen se výrazně pozitivně projevují pohonné hmoty(+5,7 %). Za poslední měsíc ceny klesly o zhruba padesát haléřů na litr. To je velmi dobrá zpráva nejen pro motoristy, ale i přepravní firmy nebo dopravní podniky. Cena ropy dokonce spadla pod 100 dolarů za barel, a tak dalšímu zlevňování nic nebrání.

Dnešní výsledky jsou důležitým bodem pro Českou národní banku a její rozhodování o nastavení úrokových sazeb. Reálně se otevírá možnost dalšího snížení sazeb, protože inflace je sice na hladině 3,2 procent, ale jádrová inflace je díky slabé spotřebitelské poptávce záporná.

Našli jste v článku chybu?