Hlavní navigace

Ceny polevují a přestávají ruinovat naše peněženky

11. 6. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Růst cen v květnu opět zpomalil. Meziročně ceny byly vyšší o 3,2 %, v dubnu to přitom bylo ještě 3,5 %. Pro českého spotřebitele to je dobrá zpráva.

Ceny nerostou tak dramaticky jako na začátku roku. To kvůli extrémním cenám pohonných hmot, potravin a po zvýšení DPH rostly ceny o 3,8 %. Tento vrchol máme již za sebou a ceny by tak měly zklidňovat.

Mírnější inflaci uvítají všichni zaměstnanci. V prvním čtvrtletí totiž na výplatních páskách měli více, ale celý růst jim zničila výrazná inflace. V druhém čtvrtletí by se díky slabší inflaci mohli konečně dočkat zhodnocení své práce a vydělat si více.

skoleni_29_6

Na mírnějším růstu cen se výrazně pozitivně projevují pohonné hmoty(+5,7 %). Za poslední měsíc ceny klesly o zhruba padesát haléřů na litr. To je velmi dobrá zpráva nejen pro motoristy, ale i přepravní firmy nebo dopravní podniky. Cena ropy dokonce spadla pod 100 dolarů za barel, a tak dalšímu zlevňování nic nebrání.

Dnešní výsledky jsou důležitým bodem pro Českou národní banku a její rozhodování o nastavení úrokových sazeb. Reálně se otevírá možnost dalšího snížení sazeb, protože inflace je sice na hladině 3,2 procent, ale jádrová inflace je díky slabé spotřebitelské poptávce záporná.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).