Hlavní navigace

Ceny nájmů v centru Prahy klesají, uvolnily se byty z Airbnb

27. 3. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Nájmy v centru Prahy zlevňují. Část majitelů, kteří pronajímali svoje byty přes Airbnb, je kvůli absenci turistů uvolnila pro dlouhodobé bydlení. Nabídek pronájmů díky tomu přibývá.

Kompletně zrenovovaný, plně zařízený byt v 5. patře činžovního domu, pár kroků od Staroměstského náměstí. V pěším dosahu Karlův most nebo obchodní centrum Palladium. Tak zní část inzerátu na pronájem bytu v historické Kozí ulici o rozloze 90 metrů čtverečních za 18 000 Kč bez poplatků. O něco dál, v Rybné ulici, je zase k mání loftový byt 2+kk o velikosti 45 metrů čtverečních za 12 500 Kč bez poplatků.

Pro srovnání: V ulici U studánky v pražské Bubenči, která je od centra dál než zmíněná Rybná, je v nabídce plně vybavený byt jen o něco větší (50 metrů čtverečních) za 19 000 Kč plus poplatky.

Na inzeráty, které nabízejí – na centrum Prahy – nezvykle nízké nájmy, teď můžete narazit na relalitních serverech. Důvodem je dočasný zákaz Airbnb a absence turistů kvůli nouzovému stavu a koronaviru. Liduprázdná Praha přiměla některé majitele investičních bytů nabídnout svoje nemovitosti pro dlouhodobé, případně střednědobé bydlení, aby alespoň částečně vykryli propad příjmů.

V centru Prahy se teď dá bydlet levně. Nabídka na sreality.cz (26.3.2020)
Autor: Veronika Němcová

V centru Prahy se teď dá bydlet levně. Nabídka na Sreality.cz (26. 3. 2020)

Nápor majitelů investičních bytů, kteří by teď rádi pronajali dlouhodobě, v posledních dnech zaznamenává například realitní kancelář M&M Reality. Týká se to především historického jádra a širšího centra metropole. Na některých pražských pobočkách jde podle realitky i o desítky případů týdně.

U dlouhodobých nájmů vždy platí, že lpět na přehnaně vysoké ceně se nevyplácí, protože každý měsíc, kdy je byt neosazený, znamená ztrátu. Většina nových klientů by ráda držela dosavadní cenovou hladinu (jako přes Airbnb), to ale ve většině případů není možné, což si většina z nich uvědomuje, říká oblastní manažer M&M Reality pro Prahu Jan Martina.

Jako příklad uvádí byt 3+1 o rozloze 75 metrů čtverečních kousek od Národního divadla, který klienti nedávno zrekonstruovali a měli jej připravený na spuštění krátkodobých pronájmů. Počítali s výnosem kolem 45 tisíc Kč měsíčně. Jelikož klientela v podobě turistů v tuto chvíli přestala existovat, chtějí byt dlouhodobě pronajmout. To je reálné za nájemné zhruba 32 tisíc korun bez poplatků, doplňuje.

Makléřka: Krátkodobých pronájmů bude míň

Otázka je, co se stane ve chvíli, kdy se do Prahy vrátí turisté. Makléřka Tereza Vrzáková z realitní kanceláře RE/MAX věří, že část investorů se od krátkodobých pronájmů odkloní a byty buď prodá, nebo je poskytne pro dlouhodobý pronájem. Každopádně počítáme s tím, že se počet krátkodobých pronájmů citelně sníží, říká.

Podle ní se investoři rozdělí na dvě skupiny: v té první budou ti, kteří mají na bytech hypotéky, jsou na příjmech z pronájmů finančně závislí a nemají příliš velké finanční rezervy. Právě ti budou muset volit mezi prodejem bytu a dlouhodobým pronájmem s tím, že se v budoucnu ke krátkodobým pronájmům možná znovu vrátí. Budou však již opatrnější, budou déle čekat na vývoj situace, a navíc jejich byty budou obsazené dlouhodobými nájemníky, předpovídá Vrzáková.

Druhá skupina investorů, kteří na bytech nejsou existenčně závislí, podle ní momentální krizi přečká, protože si mohou dovolit nechat nemovitosti chvíli neobsazené. Ti uvědomělejší je dokonce v současné době nabízejí bezplatně v rámci pomoci ostatním. V momentě, kdy se situace uklidní, budou první, kteří budou mít byty opět obsazené, popisuje makléřka.

Aktuální krize, která dolehla na krátkodobé pronajímatele, se podle ní zdaleka netýká jen centra Prahy, ale i bytů, které mají investoři v panelácích v blízkosti metra. Vzdálenější ubytování využívají hlavně cizinci citliví na cenu, kteří jsou zvyklí z velkoměst cestovat do centra delší dobu.

V důsledku toho se na trh dostane v jednu chvíli více nemovitostí pro dlouhodobý pronájem. To ovlivní ceny nájmů v celé Praze, zejména pak přímo v centru. Očekáváme, že majitelů, kteří budou své byty prodávat, bude nejmenší díl. Ti, kteří tak učiní, prodají rychle, protože jde o nemovitosti v lukrativních lokalitách a kupní síla pro tento segment tu existuje neustále. Cenu nemovitostí v Praze to prakticky neovlivní, dodává Vrzáková.

Uvolněné byty můžou být pro zájemce o nájem v Praze živou vodou. Nabídek ve městě je málo a ceny vysoké. Kdo v poslední době nájem v metropoli hledal, ví, o čem je řeč.

Například pětatřicetiletá Radka Rašková původem z Tábora loni hledala nájem v hlavním městě čtyři měsíce. Nebylo výjimkou, že byla třeba 50. zájemcem v pořadí. Probíhalo to tak, ze když už jsem na něco narazila, bylo to už většinou pryč, bylo nutné trefit se do nabízeného času prohlídky, jinak jsem měla taky smůlu. Když už bylo něco levného a hezkého, bylo to zase daleko, popisuje svoji loňskou zkušenost.

Realitní trh stojí, prodejní ceny zatím drží

Za poslední dva týdny přibyly na realitních serverech jak nabídky na pronájem, tak na prodej. S prodejními cenami se ale zatím nic neděje. A v krátkodobém horizontu se s nimi ani nic nestane. Developeři budou ceny držet, budou se rozhodovat, zda dokončovat projekty, a pokud ano, tak jestli raději na prodej, nebo na pronájem, říká manažer realitního týmu poradenské společnosti Deloitte Petr Hána.

Přestože nabídka nemovitostí roste, trh s bydlením se zastavil. Prodej i pronájem bytu je v nouzovém stavu sice možný, ale kvůli zákazům vlády hodně komplikovaný. Pokles zájmu hlásí realitní makléři napříč zemí.

skoleni_29_6

„Mnoho lidí v těchto těžkých dnech jednoduše nemá chuť ani kapacitu řešit prodej své nemovitosti. Prohlídky aktuálně prakticky neprobíhají. Byť to makléři zakázáno vládou nemají, zájemcům o nemovitost to umožněno není. Hlavně však panuje mezi zájemci a makléři společná shoda, že je lepší prohlídky odložit,“ uvedl Jan Boruta, jednatel společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou

Objevují se také případy, kdy kupující nechce dokončit už předchystaný obchod, protože se bojí, co bude dál. Příkladem může být pilot, kterému nenadále zkrátili pracovní úvazek, kvůli čemuž přichází o podstatnou část svého příjmu. Ze strachu z nedostatku finančních prostředků se rozhodl nákup nemovitosti nakonec neuskutečnit. Toto chování není výjimkou, dodal Boruta.

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).