Hlavní navigace

Ceny emisních povolenek by měly podpořit cenu elektřiny

14. 11. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Evropská komise zveřejnila dlouho očekávaný návrh odložení vydání emisních povolenek. Provedení hodnotí analytici pozitivně.

Index S&P 500 klesl pod důležitou technickou úroveň 

Včera americké akciové indexy neudržely zisky z průběhu obchodování (S&P 500 –0,40%, Nasdaq –0,70 %) a po dvou dnech váhání index S&P 500 sklouzl pod 200 denní klouzavý průměr, kde byl naposledy na přelomu letošního května a června. To dle technické analýzy indikuje další pokles. 

Akcie Microsoftu zaznamenaly více než 3% ztráty poté, co šéf divize Windows Steve Sinofsky, který byl obecně nejčastěji považován za následovníka současného šéfa Steva Ballmera, oznámil odchod ze společnosti. Akcie společnosti AK Steel se propadly o 18 % v reakci na výhled, že ztráta ve 4. čtvrtletí se ještě prohloubí kvůli očekávanému dalšímu poklesu cen oceli. To odráží současnou napjatou situaci v odvětví výrobců oceli, která má negativní vliv i na vývoj cen koksovatelného uhlí. Naopak se dařilo provozovateli hobbymarketů Home Depot v reakci na výsledky za 3Q (upravený kvartální zisk na akcii 0,74 $ proti oč. 0,70 $) a také na zvýšený výhled na letošní rok. Společnost pravděpodobně zaznamená i zvýšené tržby na konci roku kvůli nedávné bouři Sandy, která zasáhla oblast New Yorku a Washingtonu. 

V 14:30 SEČ vychází index cen výrobců za říjen (oč. +0,2 % m/m, +2,6 % r/r) a také říjnové maloobchodní tržby (oč. –0,2 % m/m), které budou pravděpodobně negativně ovlivněny nedávnou bouří na východním pobřeží (ta snížila například prodeje aut). Své kvartální výsledky během dneška zveřejňuje například prodejce kancelářského vybavení (očekávaný upravený zisk na akcii 0,45 $, tzn. –5 % r/r, tržby –2 % r/r). 

Asijské akciové indexy lehce mírnily ztráty z posledních dní (Nikkei 225 +0,04 %, Hang Seng +0,88 %). V Japonsku se nejvíce dařilo telekomunikačnímu sektoru a naopak nejvíce klesal sektor základních materiálů. 

V 11h SEČ vychází zářijová průmyslová výroba (oč. –2 % m/m, –2,2 % r/r). Evropské akciové indexy zahájily mírným poklesem. Pražská burza otevřela v blízkosti včerejšího závěru. Martin Krajhanzl (Analytik) +420 224 995 434 

NWR s lepším než očekávaným 3Q díky nízkým nákladům

NWR reportovala třetí čtvrtletí čistý zisk 12,8 mil. EUR, což bylo nad konsensem čekajícím 4,2 mil. EUR ztrátu. EBITDA poklesla o 42% na 69 mil. EUR (kvůli cenám koksovatelného uhlí a nižším objemům prodejů energetického uhlí), ale byla asi o 27% nad konsensuálním očekáváním. Tržby klesly o 21% na 318,7 mil. EUR a byly v souladu s očekáváním. NWR zveřejnila provozní ukazatele již dříve, takže na tržbách již tradičně překvapení nebylo. Potěšily jednotkové cashové náklady na těžbu, které klesly o 3% na 79 EUR za tunu. To je mírně lepší než celoroční výhled firmy na stagnující náklady (ex-FX). NWR potvrdila všechny dříve poskytnuté výhledy těžby, prodejů a nákladů na celý rok. Projekt Debiensko je stále v revizi a výsledky by měly být známy začátkem příštího roku. Finanční ředitel řekl, že podmínky na trhu jsou náročné (což není překvapení) a že firma chystá sérii opatření na zvýšení efektivity. Celkově výsledky vnímáme mírně pozitivně (hlavně po včerejším propadu ceny akcií) díky o 3% nižším než očekávaným provozním nákladům. Výsledky pak podpořil vysoký finanční zisk, zatímco finanční náklady byly mírně horší, než jsme čekali. Firma pořádá v 11 hodin konferenční hovor. 

skoleni_8_6

Návrh na odložení vydání emisních povolenek 

Evropská komise včera zveřejnila dlouho očekávaný návrh odložení vydání emisních povolenek v 3. alokačním období (NAP III). Komise navrhla odložení vydání 900 mil. povolenek v období 2013–15, což je na horní hranici uvažovaného počtu (400 až 1 200 mil.). Cena emisních povolenek v pondělí reagovala 9% nárůstem a včera v reakci na vydaný návrh klesla o asi 8 % kvůli pochybám, že bude prosazen v současném znění (Bloomberg). 

Pro trh s emisními povolenkami hodnotíme pozitivně, že návrh je na horní hranici rozpětí a očekávali bychom, že cena povolenek postupně poroste. Ačkoli může dojít ke zmírnění návrhu, náš konzervativní předpoklad je, že ceny emisních povolenek se v příštím roce posunou k 10 € a možná i výše, což podpoří cenu elektřiny. 

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).