Hlavní navigace

Ceny akcelerují všude kromě zemědělství

16. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ceny v průmyslu se definitivně odrazily ode dna a v květnu si zachovaly růst o 0,4 % m/m. Zásadní je postupný růst cen ropy na světových trzích, ale svou nezanedbatelnou roli hraje i rostoucí výkonnost domácího průmyslu.

 V souvislosti právě s rostoucími cenami ropy vidíme ve struktuře průmyslových cen meziměsíční růst cen v oddíle rafinovaných ropných výrobků a koksu a zvýšení cen i v oddíle chemických látek a výrobků. Mírného snížení doznaly ceny v potravinářském průmyslu, což neodpovídá nárůstu cen potravin v rámci spotřebního koše. V meziročním srovnání průmyslové ceny nadále klesají. V květnu tento pokles činil 2,1 %. To je dáno hlavně výrazným propadem cen ropy na přelomu roku. Kladné meziroční růsty by průmyslové ceny mohly vykázat na konci tohoto roku.

Ceny v průmyslu budou nadále taženy rostoucími cenami ropy. Podle poslední prognózy cen komodit by postupně měly stoupat i ceny kovů zejména niklu, zinku a olova. V průměru za celý letošní rok očekáváme ještě pokles průmyslových cen o 1,7 %. V příštím roce bychom ale už měli zaznamenat růst o 2,8 %, když nahoru bude mimo jiné působit efekt statistické báze, když se projeví velmi nízká úroveň průmyslových cen na začátku letošního roku. 

Ceny v zemědělství v květnu zaznamenaly výrazný pokles 2,2 % m/m. Po sezonním očištění se jedná o pokles o 1,8 %. Zemědělské ceny tak smazaly svůj mírný růst (na sezónně očištěné bázi) v dubnu a pokračují tak v sestupném trendu započatém v loňském květnu. Kumulativně od loňského dubna ceny v zemědělství spadly o 12 %. Nicméně očekáváme, že ceny v zemědělství by měly začít opatrně růst. Vyčerpat by se měl efekt dobré loňské úrody a vliv zákazu dovozu evropských potravin do Ruska.  

Ode dna se odrazily i ceny ve službách, které v květnu přidaly 0,1 % m/m, což po sezónním očištění odpovídá růstu o 0,3 %. I zde tedy začínají být patrné mírné inflační tlaky. Právě růst cen ve službách se přelévá do jádrové inflace spotřebitelských cen, u kterých jsme v květnu pozorovali výraznou akceleraci. Dnešní statistika cen ve službách dává naději, že růstová dynamika jádrových spotřebitelských cen zůstane zachována.

FIN21

Růst zaznamenaly ceny ve stavebnictví, které meziměsíčně vzrostly o 0,1 % (+0,2 % SA) a meziročně zrychlily na 1,1 %. Projevuje se tak rostoucí aktivita v tomto sektoru. Pomáhá fiskální expanze. Objem infrastrukturních staveb v dopravě je v tomto roce rekordní. To souvisí i s koncem čerpání EU fondů z programu 2007–2013. Nízké úrokové sazby a lepší situace domácností podporuje i situaci na trhu rezidenčních nemovitostí.

Celkově dnešní zpráva statistického úřadu ukazuje na rostoucí inflační tlaky v ekonomice. Ty se projevují ve všech sektorech kromě zemědělství, kde by se však pokles měl v nejbližších měsících také zastavit. Ceny ve výrobním sektoru prosakují do spotřebních cen, které budou pokračovat ve svém růstu. To nicméně nic nemění na kurzovém závazku ČNB. Ten by podle našeho odhadu měl trvat do třetího čtvrtletí příštího roku.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).