Hlavní navigace

Centrální bankéři začínají mít optimističtější pohled na reálnou ekonomiku

Jiří Škop

Během posledních dvou týdnů jsme se dočkali několika zajímavých komentářů z centrální banky, týkajících se stavu české ekonomiky. Co naznačují?

Doba čtení: 2 minuty

Během posledních dvou týdnů jsme se dočkali několika zajímavých komentářů z centrální banky (Singer, Tomšík, Janáček, Řežábek a Lízal) týkajících se stavu české ekonomiky, možného použití přímých devizových intervencí a inflace.

Pokud jde o reálnou ekonomiku, centrální bankéři začali být pro následující čtvrtletí více optimističtí, a to i navzdory slabému HDP za Q1 13. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí propadla o 1,1 % mezikvartálně, což bylo o 0,9 pb níže ve srovnání s odhadem ČNB. Na druhou stranu struktura HDP zase tak špatná nebyla. Z poptávkové strany za propadem stál pokles zásob, na druhou stranu růst spotřeby domácností byl relativně silný (1,6 % q/q). Co se nabídkové strany týče, pokles HDP byl způsoben dočasnými faktory (špatné březnové počasí, předzásobení tabákovými výrobky v Q4 12 s negativním dopadem do HDP v Q1 13), což by mělo podpořit růst HDP v dalších čtvrtletích, zejména v Q2. Navíc se zlepšují i indexy PMI a v posledních dvou měsících vzrostla i výroba aut. Dále se v květnu zvýšily i domácí indikátory důvěry ze stavebnictví, průmyslu a ve spotřebitelském segmentu. Konec fiskální konsolidace by měl také podpořit reálnou ekonomiku v nadcházejících čtvrtletích.

Centrální bankéři budou upínat pozornost na vývoj inflace. Květnová spotřebitelská inflace decelerovala na 1,3 % y/y, čímž se dostala 0,3 pp pod prognózu ČNB. Záporná odchylka nastala zejména v korigované inflaci, což je ukazatel jádrové inflace, který nejlépe zachycuje poptávkové inflační tlaky. Vzhledem k dezinflačním tendencím není nijak překvapivé, že inflační očekávání klesají, reálná hrozba deflace se však zatím neobjevuje. Samozřejmě centrální bankéři budou i nadále pozorně sledovat vývoj inflace a v případě hrozby deflační spirály patrně zasáhnou přímými devizovými intervencemi.

dan_z_prijmu

Komentáře z centrální banky se samozřejmě týkaly i kurzu koruny vůči euru. Průměr za druhé čtvrtletí prozatím dosahuje 25,80 CZK/EUR, což reflektuje předpověď ČNB na Q2 ve výši 25,70 CZK/EUR a antiinflační vývoj domácí ekonomiky od květnového zasedání centrální banky. Například člen bankovní rady K. Janáček je spokojen s úrovní mezi 25,60 – 26,00 CZK/EUR. Centrální bankéři se zdají být připraveni na použití přímých intervencí v případě hrozby deflace. Prozatím tato situace nenastala a ani náš výhled takový scénář nenaznačuje. Pokud by se naše předpověď naplnila a úroveň CZK/EUR by v dalších čtvrtletích zůstala na vyšších úrovních, centrální banka by přímo na devizový trh vstoupit nemusela vůbec.

Kdy začne ČNB zvyšovat úrokové sazby? Podle naší předpovědi by 2T repo sazba měla zůstat beze změny minimálně do konce příštího roku. Následné zvyšování sazeb by mělo být pouze postupné. Podle guvernéra ČNB zůstanou sazby na technické nule „velmi, velmi dlouhou dobu“, dokud se neobjeví významná inflační rizika.

Našli jste v článku chybu?