Hlavní navigace

Centrální banka by mohla opět snížit úrokové sazby

30. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tento týden bude plný zajímavých dat. Pro nás obzvlášť zasedání České národní banky, které by mohlo přinést další snížení úrokových sazeb.

Hlavní trhy

Makro data

Dat bude tento týden opravdu požehnaně, navíc zasedá jak FOMC tak ECB. Z dat se největší pozornost soustředí na americký trh práce v pátek. Očekávání trhu se dají označit jako opatrná, nikoliv však vyloženě pesimistická. Vzhledem k celkovému zpomalování ekonomiky z toho plyne větší šance na zklamání než na pozitivní překvapení s přiměřeně negativním dopadem na psychologii trhu. Další v pořadí důležitosti mezi americkými daty jsou indexy ISM. U obou se čeká zlepšení, takže je možné zopakovat komentář k datům z trhu práce.

Následují úterní data o osobních příjmech a výdajích. Očekává se jen velmi mírný růst výdajů a silnější růst příjmů, jinak řečeno růst úspor. ADP údaj o vytvořených pracovních místech naladí trh před oficiálními daty z trhu práce, podobně Chicagský PMI před celostátním ISM. Konečně tovární zakázky by měly kopírovat objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a být tedy celkově relativně dobré.

V eurozóně bud zveřejněna sada indikátorů důvěry a maloobchodní tržby. Pokud tyto údaje vůbec ovlivní obchodování pak jen přechodně. Ze dvou zasedání klíčových centrálních bank bude důležitější a zajímavější ECB. Analytici sice snížení sazeb nečekají, ale my bychom je nevylučovali. Ekonomiky eurozóny dále slábnou a Draghi se víceméně zavázal udělat cokoliv pro povzbuzení Evropy.Kromě sazeb bude velmi pozorně sledováno i prohlášení po zasedání a tiskovka kvůli dalším možným opatřením. FOMC podle nás neřekne nic moc nového a trh může být pasivitou Fedu opět poněkud zklamán.

FX a FI

Kurz eura k dolaru prudce reagoval na prohlášení prezidenta ECB Draghiho. kurz se vrátil k 1,23 a podle nás má dolar prostor pro další oslabení. Jak americké tak německé státní dluhopisy procházejí korekcí kvůli nižší rizikové averzi. Rizikovým aktivům Draghi také hodně pomohl, specificky zlato a ropa poskočily na vyšší úrovně.

FIN21

CEE region

Makro data: Nejzajímavější tento týden bude zasedání ČNB. Kloníme se k názoru, že by mohl přijít další cut na 0,25%. Většina trhu si ale myslí, že se sazby měnit nebudou. Podle nás nemá ČNB na co čekat. Nově schválené další kolo fiskální restrikce, dále se zhoršující výhled na růst EMU (a hlavně pro nás důležitého Německa), mimořádně slabá důvěra, záporná poptávková inflace … Jediným argumentem proti je slabší koruna. Ta je sice vzdálená od svých fundamentů (okolo 24,20), nemyslíme si ale, že by na současných hodnotách byla výraznou hrozbou pro inflaci.

FI a FX

Měny a bondy v regionu reagovaly na čtvrteční vyjádření Draghiho (viz níže) posílením. Tento týden by se na nich mohlo promítnout zasedání FOMC (tady ale nic zásadního nečekáme) a hlavně ECB. Zejména v případě cutu nebo dokonce oznámení konkrétních opatření v boji s krizí (restart SMP apod.) by mohlo dojít k posílení měn a případně dalšímu poklesu výnosů. Pro ten ale moc prostoru není. Například spread českého 10Y k německému už se přiblížil hranici 100 bodů, přitom ještě na začátku června byl přes 200. Fundamentálně ho vidíme někde kolem 90 bb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).