Hlavní navigace

Centrální banka by měla sazby ponechat beze změny

28. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes se regionálním měnám nedařilo. Nejméně si vůči euru odepsala česká koruna. A co úrokové sazby? Na první pohled by se důvody pro jejich zvýšení našly. Na druhý už ne.

Regionální měny během středeční seance ztrácely. Nejméně si ze své hodnoty vůči euru odepsala česká koruna, která oslabila o zhruba třetinu procenta, následována polským zlotým a maďarským forintem.

Oslabující trend byl však patrný na všech měnách od začátku středečního obchodování. Měny totiž otevíraly na svých dnešních nejsilnějších úrovních. V případě české koruny tak první obchod a zároveň nejlevnější proběhl na mezibankovním trhu za 24,549 CZK/EUR. Odpoledne pak bylo euro o téměř deset haléřů dražší.

Regionální trhy se dnes vyvíjely pod taktovkou světových burz, kde převažovali spíše prodejci rizikovějších aktiv. Žádných domácích faktorů, které by českou korunu ovlivnily, jsme se nedočkali. Zřejmě podobně tomu bude i během zítřka. Přesto však by měl být čtvrtek zajímavější, když k rozhodování o měnové politice bude zasedat Česká národní banka.

K poslední úpravě klíčové dvoutýdenní repo sazby se bankovní rada rozhodla v květnu 2010. Ta od té doby drží svoji hlavní sazbu na 0,75 %. Pomalé oživení ekonomiky provázené slabou spotřebitelskou poptávkou a nejistým vývojem v zahraničí od té doby zabránily centrálním bankéřům úrokové sazby zvýšit. A ke změně nastavení měnové politiky by nemělo dojít ani na zítřejším zasedání bankovní rady.

skoleni_8_6

Na první pohled by se přitom důvody pro zvýšení sazeb našly. Spotřebitelská inflace v posledních měsících prudce zrychlila a vystoupala i nad prognózu ČNB, některé údaje z reálné ekonomiky (například průmysl) překonaly očekávání a poměrně v klidu proběhl dlouho odkládaný bankrot Řecka.

Růst cen je ale způsoben faktory, které jsou mimo kontrolu centrální banky. Po očištění o vlivy DPH, dražší ropy a vyšších cen potravin a regulovaných položek se nachází inflace blízko nuly. Poptávka spotřebitelů zůstává stále slabá a riziko ekonomického zpomalení ve světě roste. Zároveň dočasným vyřešením řeckého dluhu byla ukončena pouze jedna epizoda evropské dluhové krize. Čas na zvýšení sazeb tedy prozatím rozhodně nenastal. Tržní sazby v současnosti se změnou sazeb také nepočítají. První zvýšení sazeb je v cenách zakalkulováno až nejdříve za dva roky.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).