Hlavní navigace

Centrální banka bude možná v druhé půli roku oslabovat korunu

Jiří Škop

Český guvernér Miroslav Singer dnes ráno uvedl, že centrální banka možná bude potřebovat oslabit korunu ve druhé polovině roku. Co si o tom myslí ekonomové?

Doba čtení: 4 minuty

Zprávy a události

Český guvernér Miroslav Singer dnes ráno uvedl, že centrální banka možná bude potřebovat oslabit korunu ve druhé polovině roku. Proto banka mluví o možnosti intervencí. Zde by bylo dobré zdůraznit slovo možná. Myslíme si totiž, že banka přistoupí k přímým intervencím pouze v případě, že v české ekonomice bude hrozit deflace (prozatím může být centrální banka v klidu).

Maloobchodní tržby v USA se v únoru zvýšily o 1,1 % meziměsíčně (trh +0,5 %). Bez volatilních aut a pohonných hmot pak tržby vzrostly o 0,4 % m/m (trh +0,2 %). Podnikové zásoby se v lednu zvýšily o 1,0 % m/m (trh +0,5 %).

Francouzské spotřebitelské ceny v únoru snížily svůj růst z 1,2 % y/y na 1,0 % (trh +1,2 %). Průmyslová produkce v EMU se v lednu snížila o 0,4 % meziměsíčně (trh –0,1 %). Meziročně byla v lednu nižší o 1,3 %.

Evropská měna ve středu ztrácela

Společné evropské měně se včera nedařilo, když vůči dolaru ztratila z ranních úrovní okolo 1,3040 USD/EUR až na denní minimum 1,2924. Později část svých ztrát sice vymazala, přesto se dnes ráno obchoduje výrazně slabší na úrovni 1,2950. Důvodem je rozdílný vývoj americké a evropské ekonomiky. Zatímco evropská data zklamala (průmyslová produkce v lednu poklesla o 0,4 %, což bylo pod tržními očekáváními), americké ekonomice se daří (maloobchodní tržby svým růstem o 1,1 % překonaly očekávání, dařilo se však i prodejům bez volatilních aut a pohonných hmot). Na druhou stranu zas tak nic překvapivého na včerejších datech není, údaje pouze odráží způsob řešení problémů v USA versus v EMU. Trhy však na rozdílný ekonomický vývoj v poslední době reagují, což by mohlo vést konečně k výraznějším eurovým ztrátám (spolu s růstem spekulací na dřívější konec kvantitativního uvolnění v USA).

 Dnes budou v USA zveřejněny únorové ceny v průmyslu a zejména nové žádosti v nezaměstnanosti, které by měly potvrdit lepšící se obrázek tamního trhu práce (měly by se bezpečně držet pod hladinou 400 tis.). Zajímavá data přijdou i z periferie EMU, když se dočkáme španělských maloobchodních tržeb za leden a míry nezaměstnanosti v Řecku (za Q4 12).

Závěr týden přinese i důležité politické události. Dnešek a pátek bude ve znamení summitu EU, kde ovšem zásadní posun neočekáváme, i když bude patrná snaha, aby se fiskální konsolidace prováděly s ohledem na dopady do hospodářského růstu. Nezbytnost strukturálních reforem zůstává zřejmá. Druhou událostí je pak to, že se v pátek sejdou nově zvolení italští zákonodárci. Italský prezident by měl jmenovat premiéra, který se pokusí sestavit vládu. Vzhledem k volebnímu výsledku se ovšem jedná o téměř nadlidský výkon. A politická nejistota se samozřejmě odráží i na finančních trzích.

Koruna ve středu bez výrazných změn

Obchodování na koruně s eurem bylo ve středu spíše poklidné. Kurz CZK/EUR se pohyboval v pásmu 25,59–25,65. Zatímco dopoledne se koruna tlačila spíše ke slabším úrovním, odpoledne tomu bylo přesně naopak. V podobném duchu se obchodoval i polský zlotý, jediný maďarský forint si připisoval zisky okolo 0,6 %. U forintu se ovšem jednalo pouze o mírnou korekci předchozího vývoje, stále je maďarská měna tento týden slabší o 1,8 %. K forintu se vyjádřil i maďarský ministr zahraničí Martonyi, který by si přál, aby měna byla víceméně stabilní. Ministr není příliš šťastný z toho, že měna je spíše slabá a Maďarsko nemá žádný zájem na tomto oslabování. Tyto komentáře spolu s výběrem zisků stály za posilováním maďarské měny.

Dnes se z domácí ekonomiky dočkáme dalších zajímavých dat. Zejména nás budou zajímat maloobchodní tržby, které ukážou, jak se domácnostem daří vypořádat snad již s poslední fiskální restrikcí a s rostoucí mírou nezaměstnanosti. Oblast kolem 25,70 CZK/EUR však představuje důležitou technickou rezistenci, kterou bude jen velmi těžké zdolat. Patrně ani slabší maloobchodní tržby nebudou dostatečným impulzem pro prolomení této hranice.

Maloobchodní tržby by měly v lednu poklesnout o 2,6 % m/m (SA, WDA). Zhoršení by mělo nastat u prodejů aut i u prodejů mimo automobilový sektor. V prosinci se maloobchodníkům dařilo, leden tak bude znamenat určitou korekci. Důvodem je pokračující fiskální konsolidace (zejména zvýšení DPH a změny u daně z příjmů) a zhoršující se trh práce (nízký růst mezd a hlavně rostoucí míra nezaměstnanosti). Meziročně by pak celkové neočištěné tržby měly klesnout o 4,5 % (-4,6 % y/y SA, WDA). Trh očekává pokles pouze o 0,8 % meziročně (Reuters konsensus).

dan_z_prijmu

Běžný účet platební bilance by měl v lednu skončit v přebytku 2,7 mld. CZK (-5,5 mld. CZK y/y). Trh je o něco optimističtější, když vidí přebytek ve výši 7 mld. CZK (Reuters konsensus). Meziroční zhoršení očekáváme u všech složek běžného účtu, největší by mělo nastat u bilance výnosů a u bilance se zbožím.

Česká swapová křivka výrazných změn ve středu nedoznala.

Našli jste v článku chybu?