Hlavní navigace

Cena ropy BRENT je opět nad úrovní 100 dolarů

4. 7. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Cena ropy Brent včera vystřelila na měsíčním maximum a pořád se drží nad úrovní 100 dolarů za barel. Růst černého zlata je podpořen spekulacemi, že centrální banky Evropy a Číny budou v důsledku špatného vývoje ekonomik nadále pokračovat v uvolňování monetární politiky.

Zítra je na programu zasedání bankovní rady Evropské centrální banky, která v 13:45 vyhlásí výši klíčové úrokové sazby. Dle odhadu analytiků by mohlo dojít k jejímu snížení o 25 bazických bodů na 0.75 procent. Trhy patrně tato očekávaní již pomalu dopředu započítávají, a to jak do cen ropy, tak do výše měnového kurzu EUR/USD.

Kromě toho dnes čínský tisk China Securities Journal vyzval čínskou centrální banku k dalším měnovým stimulům národního hospodářství. Navrhl jí pokračovat ve snižování povinných minimálních rezerv držených komerčními bankami.

Uvolňování měnové politiky je vždy pozitivním signálem pro růst cen rizikových aktiv, mezi které ropa rozhodně patří.

skoleni_8_6

Problematika Iránu

Pozornost trhů se také obrací na Irán. Ten momentálně připravuje zákon na blokaci Hormuzského průlivu, klíčového území pro vplutí ropných tankerů do Perského zálivu. Tímto způsobem Irán odpovídá na ropné embargo Evropské unie, které vstoupilo v platnost 1. července 2012. Kdyby k blokaci území skutečně došlo, důsledky by pocítila nejen Evropská unie, ale také Spojené státy americké.

Úžinou, která odděluje arabský poloostrov od íránské pevniny, se do západního světa dováží ropa a zemní plyn ze saudské Arábie, Spojených arabských emirátů, Kuvajtu, Iráku a Kataru. Kdyby ke skutečnému obsazení průlivu ze strany Íránu došlo, trvalo by to prý jen několik dní. Reakce Američanů, kterým Írán nemůže svou vojenskou technikou ani zdaleka konkurovat, by zřejmě byla rychlá. Ropa by na tyto události pravděpodobně reagovala dalším růstem.


Michala Moravcová

Ceny ropy BRENT

Autor článku

Autorka je analytičkou finančních trhů společnosti BOSSA.CZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).