Hlavní navigace

Cena akcií roste strmě nahoru, čeká nás další bublina?

14. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Cena akcií v posledních týdnech dosáhla svého maxima. Zlato se oproti tomu propadlo na půlroční minimum a zotavuje se jen pomalu. Co bude dál?

Cena akcií v posledních týdnech dosáhla svého maxima. Širší ukazatele amerického akciového trhu v úterý sice zastavily sedmidenní sérii vzestupu, index Dow Jones však ve středu zavíral na novém rekordu těsně nad úrovní 14 455 bodů. Zlato se oproti tomu propadlo na šestiměsíční minimum k 1 560 USD za unci a jen pomalu se zotavuje. Aktuálně se pohybuje těsně pod 1 590 USD za unci. Jaké jsou další možné scénáře?

„Jedním z možných, nebo spíše velmi pravděpodobných scénářů, je prudká korekce na akciovém trhu. Je jen otázkou času, kdy k ní dojde. Současný růst totiž není podložen reálnou výkonností ekonomiky, ale levnými penězi, které se dostávají do oběhu od centrálních bank ke komerčním bankám, finančním institucím a globálním korporacím. Na trh se každý měsíc dostává nových 85 miliard USD od americké centrální banky (FED). Tyto peníze pak výše zmíněné subjekty alokují do akcií a jejich cena strmě roste. Do spirály se přidávají další investoři, kteří vybírají své zisky na zlatě a překlápí své investice z tohoto kovu do akcií. Toto je v historii známý a odzkoušený princip. V momentě, kdy investoři usoudí, že jsou akcie na svém maximu, začnou naopak vybírat zisky na akciích a opět je překlápět do levného zlata. Výprodej akcií může také spustit náhlá negativní zpráva ze světa – vyostření geopolitických rizik, opětovné vyhrocení situace v zadlužené Evropě atd.,“ míní Kamil Kresta, manažer ČM AURUM, investičního portálu České mincovny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).