Hlavní navigace

Čekání na čtvrteční zasedání ČNB

Miroslav Frayer

Obchodování s korunou bylo na počátku nového týdne nezáživné. Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším kurzem CZK/EUR činil pouhých sedm haléřů.

Doba čtení: 2 minuty

Všechny pondělní obchody na mezibankovním trhu proběhly v pásmu 25,85 – 25,92. Zřejmě podobný ráz obchodování nás čeká i v průběhu následujících dnů. Trhy se připravují na čtvrteční zasedání ČNB. Hrozba intervencí není zažehnána, a tak lze spíše očekávat tlaky na oslabování tuzemské měny. Dle našeho názoru ovšem prozatím přímé intervence nehrozí. V regionu si každá měna žila svým životem. Zatímco maďarský forint ztrácel v odpoledních hodinách zhruba čtyři desetiny procenta, polský zlotý si připsal zhruba 0,3 %. Prázdninová nálada panovala i na dluhopisovém a swapovém trhu. Výnosy se za nízké aktivity oproti pátečním závěrům nepohnuly. 

Zprávy a události

Dosud nevyřízené prodeje domů ve Spojených státech v červnu klesly o 0,4 % m/m, v meziročním srovnání byly vyšší o 9,1 % (trh –1,0 % m/m, resp. +8,3 % y/y). • Předstihový index výrobní aktivity z Dallasu v červenci překvapivě klesl na 4,4 bodu z červnových 6,5 bodu. Konsensus ukazoval na růst k 7,5 bodu.

Klidný vstup do nového týdne

Trhy vstoupily do nového týdne velmi opatrně. Obchodování bylo velmi klidné. Kurz USD/EUR se držel v úzkém pásmu 1,325 – 1,329 s tendencí k mírnému zpevňování amerického dolaru. Ten si ale připsal nepatrné zisky i vůči dalším měnám. Jeho index proti koši nejdůležitějších světových měn se odrazil od svého 5týdenního minima.

dan_z_prijmu

To podstatné pro světové finanční trhy se odehraje až v druhé polovině týdne, kdy budou zasedat centrální banky v USA, eurozóně a Velké Británii. Dnešek by tak měl navázat na pondělní seanci, když investoři budou vyčkávat na výsledky a komentáře z centrálních bank.

Úterní kalendář makroekonomických dat je poměrně bohatý. Ze Spojených států si určitě největší pozornost zaslouží index cen nemovitostí, který by měl ukázat na další meziměsíční růst, a spotřebitelská důvěra, která by naopak měla pravděpodobně zkorigovat svůj výrazný červnový vzestup. Na druhém břehu Atlantiku budou zveřejněny předstihové indikátory za celou eurozónu. Ty by se měly opět vylepšit a potvrdit pozitivní PMI indexy z minulého týdne. V Německu budou publikovány spotřebitelské ceny. Zajímavé bude sledovat, zda se naplní i optimistický odhad španělské centrální banky o HDP Španělska za Q2 13. Ta totiž předpovídá jeho mezikvartální pokles jen o 0,1 %,  zatímco konsensus je pesimističtější (-0,3 %). S odkazem na centrální banky však výraznější impuls pro finanční trhy z dnešních čísel nečekáme.

Našli jste v článku chybu?