Hlavní navigace

Čekají Rusko po ženevské schůzce nové sankce?

17. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnes nás čeká klíčová ženevská schůzka mezi Evropskou unií, USA, Ruskem a Ukrajinou. Šance na dohodu jsou ale v tuto chvíli podle většiny zpráv z diplomatických zdrojů malé.

V takovém případě se Evropská unie pravděpodobně sejde příští týden a projedná uvalení dalších sankcí na Moskvu. Shoda se ale bude hledat velmi těžko.

Evropská komise se snažila v posledních dnech vymyslet takové sankce, ve kterých by se zátěž rovnoměrně rozprostřela mezi členské země. Ukazuje se ovšem, že to je skoro nadlidský úkol. Zvažovaný zákaz dovozu diamantů z Ruska (největší světový producent) by výrazně zasáhl především Belgii a tamní světové diamantové centrum v Antverpách. Naopak zákaz vývozu zbraní do Ruska by disproporčně zasáhl ty země, které v tuto chvíli mají nasmlouvané s Moskvou velké armádní zakázky (např. Francii). Finanční sankce by zase bez pochyb měly největší odraz v Londýně. Postupovat jednotně v případě plošných obchodních nebo finančních sankcí tak nebude vůbec jednoduché. I proto je pravděpodobnější, že Evropa v tuto chvíli zůstane v mantinelech sankcí orientovaných na jedince, popřípadě vybrané podniky (zmražení aktiv, vízové povinnosti).  

I tak ale mohou ruské ekonomice uškodit. Rychlý odliv investic ze země bude pravděpodobně pokračovat. Podle ministra hospodářství že ruská ekonomika v prvním kvartále propadla o 0,5 %. Ochlazení zatím bylo vidět především v propadu investic, pokud ale bude ve vzduchu delší dobu viset hrozba rozšiřování sankcí, měly by šlápnout na brzdu i rychle se zadlužující domácnosti.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).