Hlavní navigace

Čeká nás živější týden. Na co zaměřit pozornost?

Luboš Mokráš

Proti minulému týdnu bude tento o poznání živější. Pozornost se bude zaměřovat nejvíce na vývoj HDP v eurozóně. Měl by potvrdit recesi, ale jak hlubokou?

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Hlavní trhy 

Makro data

Proti minulému týdnu, který byl mimořádně chudý na makroekonomické údaje bude tento přeci jenom o poznání živější. Pozornost se bude nejvíce koncentrovat na data o vývoji HDP v eurozóně, měla by potvrdit pokračující recesi, ale důležitá bude její hloubka. HDP je vzad hledící indikátor, proto bude zajímavé srovnat ho s předstihovým indexem institutu ZEW. V USA už dnes začneme maloobchodními tržbami. Čeká se pokračující meziměsíční pokles, což by, především v případě, že bude horší než se čeká, mělo negativně ovlivnit riziková aktiva (především US akcie). Ve středu navážeme americkou průmyslovou produkcí, i tady jsou očekávání opatrná a pokud se naplní měla by podpořit spíše negativní sentiment na trhu. Ve středu bude také zveřejněn vývoj PPI, na který ve čtvrtek naváže CPI. Oba by měly potvrdit velmi nízkoinflační prostředí a tedy prostor pro pokračování kvantitativního uvolňování Fedu. Ve čtvrtek budou ještě zveřejněny údaje o vývoji počtu stavebních povolení a zahájených staveb domů a index filadelfského Fedu. Tyto údaje by měly potvrdit spolu s pátečním indexem stabilní stav americké ekonomiky, nečekáme znatelnější reakci trhu s výjimkou podstatného negativní překvapení. Z ostatních událostí v pondělí/úterý zasedají ministři financí EMU/EU. A jako obvykle promluví pár lidí z Fedu. 

FX a FI

Kurz eura k dolaru v pátek začal testovat 1,30. Nic se nemění na našem názoru, že se v dohledné budoucnosti bude pohybovat poblíž této psychologické kotvy. Výnosy benchmarkových státních dluhopisů procházejí zřetelnou korekcí v jejímž rámci se po poklesu na mimořádně nízké úrovně poněkud normalizují. Podle našeho názoru nejde o nic jiného než o přirozenou reakci na přehnaný pokles. Rizikovým aktivům pomohlo snížení sazeb ECB a překvapivě pozitivní data z amerického trhu práce. Tyto impulsy by postupně měly vyprchávat, což by mělo otevřít prostor pro mírnou korekci, kterou může odstartovat případné zklamání u některého z významnějších zveřejňovaných makroekonomických údajů. 

CEE region 

Makro data

Tento týden bude nejzajímavějším údajem HDP za 1Q13, který bude zveřejněn ve všech zemích regionu kromě Polska. Pokud jde o ČR, tam jsou očekávání nastavena kolem nuly q/q. Série mizerných dat z minulého týdne ale o něco zvýšila pravděpodobnost, že domácí ekonomika zůstala v recesi. V Polsku bude vzhledem ke krokům CB (viz „Vzad hleď“) zajímavý údaj o inflaci. 

FX a FI

Koruna po horších datech oslabila zpět ke 25,90 a aktuálně se pohybuje pod touto hranicím v pásmu zespoda ohraničeném 25,80. Pokud nějakým zásadním způsobem nepřekvapí data v EMU nebo se nepropadne výrazněji HDP, nebude mít moc důvodů se z tohoto pásma vychýlit. České výnosy se drží na rekordních minimech, 10Y lehce nad 1,50% a to navzdory tomu, že německé minulý týden o něco vzrostly (spread se tak utáhl pod 20 bodů). Tím se otvírá prostor pro menší korekci a české výnosy by mohly o něco vzrůst. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).