Hlavní navigace

Čeká nás týden nabitý důležitými událostmi. Co očekávat?

3. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tento týden trhy čeká zasedání ECB, která může snížit sazby a zveřejní plány na odkup dluhopisů. V USA budou nejdůležitější data z trhu práce.

Hlavní trhy

Makro data

Tento týden bude nabitý důležitými událostmi. V Evropě půjde o zasedání ECB, na kterém může dojít ke snížení sazeb, ale hlavně se bude čekat na detaily plánu na odkup státních dluhopisů. Pokud Draghi nedodá nějaký dostatečně kredibilní plán, může trh reagovat silně negativně.

V USA budou nejdůležitější data z trhu práce v pátek. Očekávání jsou mírně optimistická, čeká se přes 100 000 nově vytvořených pracovních míst. Trh bude tyto údaje sledovat o to pozorněji, že z nich bude vyvozovat pravděpodobnost dalšího kvantitativního uvolňování. V průběhu týden bude z důležitých dat v US zveřejněn ještě index ISM výrobní i nevýrobní a v Evropě finální indexy nákupních manažerů a maloobchodní tržby. V Německu budou zveřejněny údaje o objednávkách v průmyslu a průmyslové výrobě. Konečně bude zveřejněna také struktura HDP EMU.

FX a FI

Zasedání bankovní rady ECB a data z amerického trhu práce mohou výrazně ovlivnit kurz eura k dolaru. Ten zatím konsoliduje lehce nad 1,25. U státních dluhopisů se zastavil pokles po zveřejnění poznámek ze zasedání FOMC. Také zde budou pro trh klíčové ECB a US trh práce. Úplně stejné to bude i u rizikových aktiv.

skoleni_13_10

CEE region

Makro data

Tento týden spousta dat z ČR. Zatímco maloobchod ani průmysl zřejmě svou minulou slabost nezvrátí (průmysl sice meziročně vyroste, ale jenom díky vyššímu počtu pracovních dní v roce 2012), zajímavé bude sledovat jestli se situace stabilizuje nebo postupně dále zhoršuje. PMI naznačuje, že průmysl by měl m/m a po sezónním očištění zůstat lehce pod nulou. Nejdůležitějším budou ale finální data za HDP včetně struktury. Struktura asi žádné velké překvapení nepřinese – čistý export bude pozitivním přispěvatelem, všechno ostatní kolem nuly nebo záporné. Nejzajímavější tak bude sledovat, zda ČSÚ potvrdí slabost domácí poptávky z 1Q12 a tempa růstu v 1H12. Pokud ano, ČNB dostane poměrně silnou informaci, že její pohled na ekonomiku je příliš optimistický a že je čas na snížení sazeb. Čekáme, že ČNB sníží původní odhad o desetinku na –0,3% q/q. V regionu zasedá polská CB, změnu sazeb zatím nečekáme. Eekonomika sice slábne (slabší růst HDP ve 2Q12 je důkazem), ale přece jenom ještě neuplynula taková doba od posledního zvýšení sazeb (v květnu 2012) a většina bankéřů se zatím vyjadřuje proti nebo přinejmenším opatrně (Belka to potvrzuje, když říká, že překvapení pro trh není potřeba).

FX a FI

Polský zlotý trpí spekulacemi na snížení sazeb, což bylo zpuštěno cutem v Maďarsku a podpořeno slabším HDP za 2Q12. Po zasedání ale bude prostor pro mírnější korekci, o to větší v případě,že Draghi skutečně příští týden představí něco překvapivého.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).