Hlavní navigace

Čeká nás klidný den před zítřejším zasedáním ECB

20. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kurz koruny proti euru se během úterý nevzdálil od hranice 27,02 CZK/EUR, kde svými automatickými intervencemi dalšímu posilování brání Česká národní banka.

Počet zahájených staveb domů ve Spojených státech se propadl o 8,8 % m/m (trh –1,1 %). Počet stavebních povolení se snížil o 7,7 % m/m (trh očekával vzestup o 2,0 %).

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zvýšila na 11,2 bodu z březnových 4,3 bodu (trh 8,0 bodu). Hodnocení současné situace se však snížilo na 47,7 bodu z březnových 50,7 bodu (trh očekával stagnaci). Ceny německých průmyslových výrobců se v březnu oproti předchozímu měsíci nezměnily. Meziroční pokles se prohloubil na 3,1 % (trh –2,9 %) z 3,0 % zaznamenaných v únoru.

Průmyslová produkce v Polsku v březnu vzrostla jen o 0,5 % y/y (trh +3,9 %). Maloobchod zklamal také, když tržby vzrostly meziročně jen o 3,0 % (trh 5,8 %). Březnové ceny průmyslových výrobců poklesly o 1,7 % y/y (trh –1,4 %).

Poloprázdný kalendář makroekonomických údajů naznačuje klidné obchodování

Euro proti dolaru včera posílilo o další 0,5 %, a jeho kurz se tak dostal téměř k úrovni 1,14 USD/EUR. Pokračoval tak trend slabší americké měny především kvůli očekávané opatrnější měnové politice Fedu v následujících měsících. Dolaru navíc ublížila zveřejněná data z trhu nemovitostí, kde počet nově zahájených staveb domů i stavebních povolení v březnu oproti očekávání prudce propadl. Podle ekonomů SG ale celková situace na nemovitostním trhu zůstává navzdory tomuto zklamání příznivá. Naproti tomu index důvěry investorů v německou ekonomiku podle institutu ZEW nad očekávání vzrostl, čemuž zřejmě prospěla snaha ECB o podporu evropské ekonomiky i lepší situace na globálních trzích.

Středa by měla být na světových trzích klidná. Zveřejněny budou jen další údaje z amerického trhu nemovitostí, které by do obchodování neměly výrazněji zasáhnout. Hlavní událostí týdne bude až zítřejší zasedání ECB a tisková konference jejího prezidenta Maria Draghiho. ECB by mohla upřesnit podmínky rozšířeného programu odkupu aktiv a reagovat na nedávný růst cen ropy a zlepšení tržního sentimentu. Nastavení měnové politiky ale velmi pravděpodobně nezmění.

Koruna by měla setrvat poblíž kurzového závazku

Kurz koruny proti euru se během úterý nevzdálil od hranice 27,02 CZK/EUR, kde svými automatickými intervencemi dalšímu posilování brání Česká národní banka. Do obchodování totiž nezasáhly žádné nové zprávy – korunu tak zřejmě nadále podporují dobrá data z ekonomiky, kterých jsme se dočkali v minulých dvou týdnech. Díky oslabení dolaru na světových trzích si proti americké měně připsala koruna dvě třetiny procenta a přiblížila se k půlročnímu maximu z minulého týdne.

Dařilo se i ostatním regionálním měnám. Forint i zlotý vůči euru posílily o zhruba třetinu procenta, když jim prospěla obecně dobrá nálada na globálních trzích. Za tou mohly stát údaje o vyšší důvěře v německou ekonomiku, či průzkum kreditních podmínek v eurozóně, podle kterého roste poptávka po úvěrech.

dan_z_prijmu

Dnes bude ekonomický kalendář v regionu prázdný. Investoři i ve střední Evropě tak budou vyčkávat na výsledky čtvrtečního zasedání ECB. Kurz koruny by se v následujících dnech neměl odchýlit od těsné blízkosti kurzového závazku.

Česká swapová křivka vzrostla o 2 bb po celé délce v reakci na vývoj svého eurového protějšku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).