Hlavní navigace

Časovaná nálož: dluhy vytlučeme dluhy

31. 10. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Asi každý ví, co přijali evropští politikové, ale jen málokdo tuší, co to znamená. Okřídlené „poručíme větru, dešti“ pouze změnili na méně provokativní: poručíme realitě. Že to ovšem nejde, víme u nás možná nejlépe.

Trhy přesto přijaly dohodu-odklad jako balzám na duši (lepší než nic) a krátkodobě se uklidnily. Naše fondové investory to možná také potěšilo, ale spíš to pustili druhým uchem tam, kam to ostatně patří. Říjen dopadl jako září přes kopírák, jen s trochu odlišnými čísly. Nejvíc je to znát na fondech peněžního trhu, které tentokrát opustilo mnohem víc, přes 1,3 miliardy korun. A nezbývá než opakovat, že se není čemu divit, i že bude ještě hůř. Výnos v desetinách procenta nemůže zkrátka nadchnout ani ty nejskromnější a v krátkém výhledu to lepší ani být nemůže.

Fix income nekvete

Druhou kategorií jsou dluhopisové fondy a ani tam nevidíme nějaké nadšení, za poslední půlrok tam svítí nula, a to ještě s říjnovým dopingem přes 130 milionů do ISČS High Yield, což jistě nenasypali spořínkové, ale riskl si nějaký institucionál. Situace na českých fix income zkrátka není pro investory nijak lákavá. Ani nemusí sledovat ekonomické zpravodajství a tedy vědět, že právě v říjnu náš stát prodal v aukci roční pokladniční poukázky s výnosem 1,09 %, tedy opět „levněji“ než před měsícem (tehdy s 1,17 %), navíc při téměř dvojnásobné poptávce.

Podobně výhodně – tedy pro investory nevýhodně – prodává i delší dluhopisy, takže ani dluhopisové fondy nemohou doufat v nějaké vysoké zhodnocení. Jak se ukazuje, i roční státní spořicí dluhopisy s výnosem 2 % byly výhodným nákupem. Také je téměř všichni, kdo si je objednali, také zaplatili.

Co namíchat do koktejlu?

Smíšené fondy se jakoby nemohou rozhodnout, co s načatým večerem. Občas i tam nějaký milionek připluje, ale opět musíme „virtuálně odečíst“ 300milionový nákup ISČS – Smíšeného fondu, tedy zas evidentně dílo některého institucionálního investora. Bez toho jsou tak opět i mixy dost pod hladinou odkupů. Nyní si po krátkém oddechnutí akciových trhů snad připíší pár procent výnosu alespoň ty dynamičtější, ale to jim přinese nejvýš pár desítek milionů, zřejmě nikoli nějakou slávu nebo větší oblibu.

Investování do podílových fondů v ČR za říjen 2011
Podílové fondy V milionech Kč
Peněžní –1307
Dluhopisové 114
Smíšené 221
Akciové 441
Zajištěné –437
CELKEM OBCHODY –968

Ať žijí akcie!

Vidíme tedy jasně, že vítězem o mnoho délek jsou akciové fondy, i když říjnový příliv nedosáhl ani půl miliardy. Zejména se činí ISČS Sporotrend, který možná zvládl až polovinu  přílivu, jen zbývá postesknutí, že (asi vinou státní svátku) AKAT nedostal všechna data za poslední týden, takže i říjnová statistika může být o trochu jiná než ukazuje graf. Další poznámku zaslouží 180 milionů korun, které v uplynulém týdnu obdržel ČPI Globálních značek. Tak či onak, proč bychom se přesto netěšili, když do akciových fondů od půli srpna přišla už téměř miliarda korun.

Akciové trhy nejen na Wall Street, ale i třeba u nás přidaly od minulého čtvrtku v návalu euforie přes 5 %, takže možná se také konečně začnou víc zajímat o fundament a výsledky než o evropské bájesloví.

Časovaná nálož

Pojďme se však ještě vrátit k evropskému začarovanému kruhu vytloukání dluhů ještě většími dluhy. Asi mnozí vzpomenou, že pekelným strojem v bance Lehman Brothers byla finanční páka (leverage = poměr držených aktiv vůči vlastnímu kapitálu) a rozbušku odpálilo zhoršení podmínek na finančních trzích. Nyní se evropští politici rozhodli tento pákový nástroj použít i pro Evropský fond finanční stability (EFSF), čímž si zadělávají podle mnohých na skutečnou katastrofu. Mezi hodnoceními výsledků sumitu ostatně najdeme i drsný titulek „Velký podvod“.

skoleni_13_10

O tom, že gangsterské donucení bank k odpisu poloviny řeckého dluhu nebude stačit, také nikdo nepochybuje (odepisuje se tím totiž jen polovina z cca třetiny dluhu). Naopak o tom, že do jara euroumělci vymyslí něco rozumného, pochybují mnozí.

Boj proti finančním trhům je nejen iracionální, ale odsouzený k neúspěchu. Finanční trhy jen „vyhodnocují“ (chcete-li známkují) situaci a dopady rozhodování politiků. Ostatně i celá hypoteční krize byla jen „využitím“ populistického: na hypotéku má nárok každý (státní agentury FMac a FMay to jistí). Teď bují morální hazard v celé Evropě – demokratický socialismus spěje ke krachu.

Mobilní aplikace – nepřetržité informace o českých trzích

Měšec.cz vám zdarma nabízí jedinečnou mobilní aplikaci, díky které můžete mít neustálý přehled o stavu svých investic. Najdete v ní kurzy českých i zahraničních akcí, komodit, fondů i forex.

Dostupná na Apple Store.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).