Hlavní navigace

Čas na přímé intervence ze strany ČNB ještě nepřišel

14. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Domácí měna během tohoto týdne zaznamenala vůči euru pouze marginální změny, když se kurz CZK/EUR po většinu doby pohyboval mírně nad hladinou 25,20.

Domácí data (průmysl, inflace, nezaměstnanost a běžný účet) i další komentáře členů bankovní rady nic na spíše poklidném obchodování nezměnily. Z regionálních měn si pak polepšil pouze polský zlotý, maďarský forint končí týden víceméně tam, kde ho začal.

 Nejzajímavější událostí na domácí scéně bude bezesporu středeční zasedání ČNB. Na listopadovém zasedání ČNB snížila svoji klíčovou sazbu na „technickou nulu“ a je připravena udržovat sazby na rekordně nízkých úrovních do doby, než se objeví signifikantní inflační tlaky.

My předpokládáme, že centrální banka ponechá sazby beze změny až do konce roku 2014. ČNB již dříve avizovala, že nebude snižovat sazby do záporných hodnot a raději bude preferovat nástroje ovlivňující devizový kurz.

Pozornost trhů se tak bude soustředit na jakékoliv komentáře právě ke kurzu CZK/EUR, což by mohlo tlačit korunu ke slabším úrovním. Už jen kvůli tomu, že tento měsíc zveřejněná data z domácí ekonomiky vyzněla v protiinflačním směru (HDP, inflace, mzdy), což indikuje nutnost výraznějšího měnového stimulu.

skoleni_8_6

K přímým devizovým intervencím ovšem ještě nenastal čas, což zmínili i někteří členové bankovní rady. Pro jejich realizaci bude nutné sledovat deflační rizika, pozornost si určitě zaslouží inflační očekávání korporací a finančního trhu. Prozatím však na hrozbu deflace tyto ukazatele neukazují.

V pondělí budou zveřejněny i ceny v průmyslu. Ceny průmyslových výrobců by měly v listopadu vzrůst o 0,2 % m/m. Ceny ropy by tentokrát měly působit neutrálně, směrem nahoru ovšem působí růst cen v zemědělství (vyšší cen v potravinářském průmyslu) a slabší koruna vůči euru. Meziroční dynamika produkčních cen by měla poklesnout z 1,9 % v říjnu na 1,7 % v listopadu. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).