Hlavní navigace

Burzy mají strach z utahování americké měnové politiky

19. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Západoevropské akciové indexy klesají v reakci na včerejší zápis ze zasedání Fedu. Ten překvapivě naznačil možné zvýšení úrokových sazeb již příští měsíc.

Západoevropské akciové indexy klesají o 1–1,5 % v reakci na včerejší zápis ze zasedání americké centrální banky, který překvapivě naznačil možné zvýšení úrokových sazeb již příští měsíc. Nejhůř jsou na tom akcie energetických a těžebních firem, když posilující dolar tlačí dolů ceny ropy a dalších komodit. Mírně naopak rostou finanční tituly, kterým by růst úrokových sazeb vesměs prospěl. Z jednotlivých titulů jsou dnes největším propadákem akcie cestovní kanceláře Thomas Cook (-18 %) po oznámení, že celoroční zisk negativně ovlivní teroristické útoky.

skoleni_13_10

Americké burzy zatím oslabují o necelé procento, když v červených číslech jsou téměř všechny sektory. Zámořské banky totiž v reakci na možnou změnu v nastavení měnové politiky vyskočily již v závěru včerejšího obchodování. Proti proudu dnes jdou např. akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (+9 %), který oznámil hospodářské výsledky výrazně nad konsensem trhu. Velký zájem je také o akcie chemičky Monsanto (+5 %) díky nabídce na převzetí německou farmaceutickou firmou Bayer.

Pražská burza dnes na rozdíl od hlavních trhů stagnovala. V indexu PX mají totiž dominantní váhu finanční tituly a např. akcie Komerční banky vzrostly o bezmála 2 %. To vykompenzovalo pokles jiných emisí pod vedením O2 (-1,9 %). 1,4 % pak odepsaly akcie Unipetrolu v reakci na včerejší zprávu o neplánovaném zastavení výroby v kralupské rafinerii.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).