Hlavní navigace

Burza rostla a české banky jsou stabilní

20. 6. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Přečtěte si Ranní přehled od analytiků Milana Vaníčka a Davida Nového z J&T Banky

Index PX:  900 bodů (+1.7% d/d); objem:  857 mil. Kč

Komentář k trhu

Pražská burza v podprůměrné aktivitě a poměrně stabilním obchodování dokázala až díky růstu v samotném závěru obchodování zakončit silnější o 1,7 % na hodnotě 900,1 bodů. I díky pozitivně laděné sektorové analýze od Goldman Sachs k bankám dokázaly v kladných číslech zavřít zástupci finančního sektoru na pražské burze. Erste Bank se od GS dočkala snížení cílové ceny z 31 EUR na 30 EUR, ale nadále doporučuje titul kupovat. Erste Bank tak díky silnému závěru zakončila na 368,5 Kč tj. + 2,6 %. Mírnějším růstem zakončilo obchodování s akciemi KB, titul si připsal růst o 1,1 % na cenu 3 519 Kč. Goldman Sachs zvyšuje doporučení pro akcie KB na koupit z neutrální a cílovou cenu zvedá na 5 650 Kč z 5 000 Kč. Při aktuální ceně 3 519 Kč se jedná o vskutku zajímavý potenciál růstu. Po pondělním růstu přidaly další zisky akcie ČEZ. ČEZ dokázal v objemu 280 mil., což stačí k titulu nejobchodovanější emisi úterního obchodování, zakončit růstem o 1,6 % na hodnotě 740,4 Kč. Vzhledem k blížící se dividendě, když s nárokem na ni se akcie budou obchodovat už pouze 6 obchodních dní, se dá předpokládat další posílení akcií ČEZ.

PMČR: Neutrální. DD: Revize. Cílová cena: Revize.

Podle návrhu novely zákona o spotřebních daních se zvýší spotřební daň na cigarety o 0,06Kč od ledna 2013 a o 0,09 Kč od roku 2014. Již v  našich předchozích komentářích jsme hodnotili spíše pozitivně plynulejší zvyšování proti jednorázovému skokovému od 2014. Informace je trhem očekávána, považujeme ji za neutrální.

NWR: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 163 Kč.

Holandský regulátor určil cenu (na základě ceny z BCPP z 18.června 2012) akcií v procesu výkupu akcií NWR. Minoritním akcionářům stanovuje cenu 3,96 EUR na akcii. Tato částka se výší o daný úrok. S výkupem minoritních akcionářů plánuje NWR začít od 19. září, po uplynutí doby nutné pro odvolání. Tento krok souvisí s přesídlením společnosti z holandská do UK a výměnou akcií. Zprávu považujeme za neutrální.

ČNB – zátěžové testy bank

Česká národní banka včera zveřejnila výsledky pravidelných zátěžových testů, kterými zkoumala dopady jednotlivých scénářů ekonomického vývoje na český bankovní sektor. Výsledky testů prokázaly, že bankovní sektor je nadále schopen zvládnout další případný negativní ekonomický vývoj. V zátěžové variantě, která počítá s několikaletým propadem ekonomiky, výrazným poklesem cen nemovitostí a nárůstem nesplácených úvěrů, by celý bankovní sektor potřeboval kapitál necelých 15 mld. Kč, což by stabilitu systému podle ČNB neohrozilo. V extrémním scénáři, který navíc předpokládá default expozic vůči mateřským společnostem a zemím EU, by požadavky na kapitál dosáhly 32,5 mld. Kč. Testy opět potvrzují stabilitu českých bank a výsledky se příliš neliší od předchozích výsledků těchto testů, které ČNB provádí každé čtvrtletí.

Komentář k americkému trhu

Americké akciové trhy nám včera předvedly ziskovou seanci, kde hlavním důvodem růstu bylo očekávání investorů z další měnové podpory ekonomiky ze strany FEDu. Silná důvěra předčila slabé makro data z Německa a také vysoké výnosy španělských dluhopisů. Další podporou trhů byly vydané stavební povolení za uplynulý měsíc, které překvapivě rostly 7,9 % (očekávání 1 %). Ze sektorů se nejvíce dařilo energiím (+1,8 %) společně s financemi (+1,8 %), Bank of America získala 4,5 %. Široký S&P index se pohyboval na svých měsíčních maximech a uzavřel na 1 358 bodech (+1,0 %), DJ (+0,8 %) a technologický Nasdaq (+1,2 %). Hlavní měnový par EUR/USD se v závěru obchodování pohyboval kolem úrovni 1,2685 (+0,9 %). Proti trhům se obchodovali drahé kovy, zlato (-0,5 %) a stříbro (-0,8 %). Ropa smíšeně, Brent (-0,2 %) ale WTI (+1,0 %). Akcie Microsoftu si připsali 2,9 % po představení prvního tabletu. FedEx rostl 2,8 % po výsledcích za čtvrtý kvartál, které předčily očekávání investorů, které nezklamal ani snížený výhled na 2012.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).